Budapest, 2007. november 29. (MTI) - Jelentősen fokozza a meleg idő szívet terhelő, kedvezőtlen hatásait a levegő ózontartalmának növekedése - vált ismertté egy új amerikai tanulmányból.
Az ózonról régóta tudjuk, hogy az ózondús levegő nem tüdőt tisztító módon egészséges, hanem mérgező, de Cizao Ren és munkacsoportja vizsgálatának tanúsága szerint hőségben még veszélyesebb.
Az Occupational and Environmental Medicine tekintélyes szakfolyóiratban megjelent tanulmány szerint az amerikai munkacsoport összegyűjtötte az Egyesült Államok halálozási statisztikáit és az eredményeket szembesítette a légszennyeződésre vonatkozó mérésekkel. Az adatokat 1987-től 2000 végéig gyűjtötték össze és csaknem százmillió kaliforniai lakos négymillió halálesetének okait értékelték.
A lakóközösségeket hét területre osztották fel, az időszakban feljegyzett hőmérsékleti értékek a nyári időjárásnak megfelelően széles skálán mozogtak. A levegő ózontartalmában úgyszintén jelentős különbségek adódtak.
Korábban is sok adat bizonyította, hogy hőségben gyakoribbak a szív- és érrendszeri események, több az infarktus és a szélütés. Az derült ki, hogy valamennyi területen hasonló összefüggést észleltek: ha több ózon volt a levegőben, a melegben még gyakoribbak voltak a hőség okozta szív- és értragédiák.
A kutatók véleménye az, hogy azok a korábbi megfigyelések, melyek szerint az időjárási hőhullámok növelik a halálozást és bizonyos megbetegedési formákat, azoknak a létrehozásában a levegő ózontartalmának is fontos szerepe lehet: ha több az ózon, veszélyesebb a meleg.
A tanulmány szerzői úgy vélik, hogy az ózon kedvezőtlenül befolyásolja a légutakat és az autonóm idegrendszer működését, és ennek következtében az emberek érzékenyebbek lesznek a hőmérséklet ingadozására. Úgy gondolják, hogy az időjárás-jelentésekben célszerű lenne a hőmérsékleti adatok mellett mindenfelé a levegő ózontartalmát is közölni.
(MTI-Panoráma)