Dolgoztassa meg az izmait

Nem a hasi elhízás volt előbb, és aztán a metabolikus szindróma, hanem az ülő életmód és az inzulin-rezisztencia. Ezt követi az a jelenség, hogy a szervezet minden kalóriát zsírrá alakít. Akkor is, ha gabonából (szénhidrátból) származik az a kalória.

A kutatók ezt úgy mondják, hogy az anyagcsere legelőbb az izmokban (a vázizomzatban) változik meg kórosan: az inzulin rezisztencia ott jelentkezik először, és megváltoztatja az energia raktározás mikéntjét.

A pocak, az "úszógumi", amit mindeddig a metabolikus szindróma (inzulin rezisztencia, cukorbetegség, magasvérnyomás, kóros koleszterinszint) okozójának hittek, nem ok, hanem következmény.

Az inzulin-rezisztencia annyit jelent, hogy az izmok inzulin-érzékenysége csökken, ezzel együtt csökken az izom glikogén előállító képessége is.

A táplálék szénhidrátját normálisan glikogén formában raktározzák az izmok és a máj is.

Mivel a csökkent inzulin-érzékenység miatt nem tud glikogént termelni az izom és a máj, nem tudja glikogénben raktározni a szénhidrátból felvett energiát, ezért zsír (triglicerid) formájában raktározza azt.

A Yale és a Harvard Orvosegyetemek kutatói bizonyították ezt az elméletüket, úgy, hogy fiatal, egészséges, normális testsúlyú és inzulin-érzékenységű, nem-dohányzó, rendszeres testmozgást végző, illetve fiatal, egészséges, nem-dohányzó, normális testsúlyú, de inzulin-rezisztens, és ülő életmódot folytató kísérleti személyek energiatárolását mágneses rezonanciás spektroszkóp segítségével nyomon követték és a kettőt összehasonlították.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Mindkét kísérleti csoportnak szénhidrátban (gabona: kenyér, tészta, illetve cukor) gazdag menüt adtak, majd mágneses rezonanciás spektroszkóppal mérték a máj és az izom triglicerid-termelését - és glikogén-termelését. (A triglicerid a zsír tárolási formája, a glikogén a szénhidráté.)

Úgy találták, hogy a megfelelő inzulin-érzékenységű egyének a szénhidrátból származó energiát glikogénben tárolták az izmokban és a májban egyaránt.

Ezzel szemben az inzulin-rezisztens fiatalok izmában a glikogén szintézis hiányos volt, az elfogyasztott szénhidrát nagyobb része a májba került, hogy zsír keletkezzen belőle.

"Amit megfigyelhettünk, az az energiaraktározás megváltozása. Igen fontos megfigyelés, hogy az inzulin-rezisztencia ezeknél a fiatal, normál súlyú embereknél független volt a hasi elhízástól. Ez arra utal, hogy az később fejlődik ki, a metabolikus szindróma előrehaladásával." - mondja az egyik kutató.

"Az izmok inzulin-rezisztenciáját pedig egy nagyon egyszerű módszerrel meg lehet előzni: az izmok dolgoztatásával" - tette hozzá a kutató. (EurekAlert)

fuggetlen.hu

(2007.07.20. 10:48)

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +4 °C
Minimum: -5 °C

Délelőtt nagyobb felhőtömbök vonulnak északnyugatról délkelet felé, emellett hosszabb-rövidebb időre a legtöbb helyen kisüt majd a nap. Délelőtt hózáporok még elszórtan előfordulhatnak, majd számosságuk délután jelentősen csökken, ezzel együtt a felhőzet is. Délutántól egyre nagyobb területen kiderül az ég, és csökken a csapadék esélye. Az északnyugati szél főként hazánk északnyugati felén erősödik meg, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 1 és 7 fok között alakul. Késő estére -6 és 0 fok közé hűl le a levegő. Napközben egy hidegfront okozhat sokaknál kellemetlenségeket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra