Az egészségtelen táplálkozás és a mozgásszegény életmód együttesen az elhízás és a cukorbetegség kialakulásáért 60 százalékban, a mell-, vastagbél-, végbél- és prosztatarák keletkezéséért 35 százalékban, a szív- és érrendszeri betegségekért mintegy 20 százalékban, a mozgásszervi betegségekért 25 százalékban tehető felelőssé - derült ki "A Táplálkozástudomány Iskolája" elnevezésű rendezvényen, Budapesten.
Bár az elmúlt években kismértékben javultak a hazai táplálkozási szokások, de még mindig egészségtelenül étkezik a legtöbb magyar ember. Kedvező adat, hogy csökkent a telített zsírsavak és a hozzáadott cukor bevitele, illetve a többszörösen telítetlen zsírsavak fogyasztása emelkedett - áll az Országos Élelmiszerbiztonsági és Táplálkozástudományi Intézet (OÉTI) összefoglalójában.
Az OÉTI gyermekek körében is végzett vizsgálatokat, és az eredmények arra utalnak, hogy már a fiatalabb korosztálynál is megtalálhatók az egészségtelen táplálkozás egyes elemei. Az ajánlottnál például jóval magasabb a sóbevitel. Ez és még számos más negatív tényező később
növeli a keringési és a mozgásszervi betegségek kialakulásának illetve az elhízásnak a veszélyét.
"Az egészséges is lehet finom" program keretében idén az OÉTI általános iskolás tanulók gyümölcs- és zöldségfogyasztását mérte fel kérdőívekkel. A 70 ezer feldolgozott kérdőívből azt a következtetést lehetett levonni, hogy az iskolai büfék zöldség- és gyümölcskínálata lényegesen eredményesebben változtatja meg a diákok szemléletét, mint az oktatás önmagában.
Hasonló eredményre jutottak akkor, amikor két hónapon keresztül ásványvizet ihattak budapesti iskolások. A kampány végére csökkent a szénsavas, cukros italok fogyasztása.
Az egészséges táplálkozásra szoktatásban nagy szerepe van az élelmiszeriparnak, hiszen például a lakossági sóbevitel jelentős hányada a feldolgozott élelmiszerekből származik - hívta fel a figyelmet Dr. Balla Csaba, a Budapesti Corvinus Egyetem Élelmiszertudományi Karának dékánja.
Fontos, hogy olyan új élelmiszereket állítsanak elő, amelyek segítenek megelőzni egyes betegségeket, illetve az egészséges életmódba beilleszthetők.