Humán embriókból származó őssejtekből állítottak elő agysejteket kaliforniai kutatók, mellyel patkányok stroke által kiváltott agykárosodását gyógyították. Az emberi teszteket öt éven belül tervezik.
Az agyi katasztrófák utáni állapotot javíthatja az őssejt beültetés, melyben újabb lépést tett előre a kaliforniai Stanford Egyetemen Gary Steinberg csoportja.
Az embrionális őssejtek "mindentudó", úgynevezett omnipotens sejtek, melyekből az emberi test többi sejtje és szövete kifejlődik.
A Stanford kutatóinak keddi közleménye szerint a sejtátültetés eredményeképpen a stroke miatt sérült patkányok visszanyerték végtagjaik mozgási képességét.
A humán embrionális őssejtekből először idegi őssejteket tenyésztettek, melyek a patkányokba ültetve neuronokká és még két másik típusú agysejtté alakultak.
A tíz patkányon végzett kísérlet leírását a Public Library of Science tudományos internetes honlapon tették közzé. A kutatók szerint a beültetett sejtek megtalálták a sérült területet és megfelelően beépültek a környező agyszövetbe.
Egyetlen alkalommal sem vált ellenőrizhetetlenné a folyamat, nem alakultak ki tumorok - állítják a kutatók. A normálishoz közeli állapotot sikerült újra elérni az állatok mozgásában.
Az agyi katasztrófák egy részénél vérrög zárja el a véráram útját az érben, így egyes agyterületek az előállt oxigénhiány miatt elhalnak. Más esetben az erek elszakadása miatt agyvérzés jön létre, a környező agyszövetekbe beszivárog a vér, mely szintén akadályozza feladatai ellátását.
Az elhalt agysejtek, agyi terület által irányított funkciók ilyenkor kiesnek, ezért sokszor mozgás- és beszédképtelenné válik a beteg.
Az elvesztett funkciók visszaállítására patkányoknál elért eredmény reményt keltőek, ám a patkány nem ember - teszi hozzá Steinberg maga is.
A felhasználatlan humán embriókból származó embrionális őssejtek gyógyászati alkalmazása körül ével óta nem csitul az etikai vita, így ez is hátráltathatja a módszer emberi alkalmazását.
STOP