Gutaütés után gyakori a tüdőgyulladás

Budapest, 2007. augusztus 9.(MTI) - Az agyi keringési zavar áldozatainál különösen nagy hangsúlyt kell fektetni a tüdőgyulladás megelőzésére, ugyanis újabb tudományos megfigyelések szerint a szélütésen átesett betegeket a leggyakrabban valamilyen súlyos légúti betegség, például tüdőgyulladás miatt kell legközelebb kórházba szállítani - olvasható a Stroke című szakmai kiadványban.

Amerikai kutatók 2600 olyan beteg állapotát követték nyomon öt éven át, akiket korábban az adott agyi terület vérellátásának hirtelen csökkenése miatt kezeltek kórházban. Azt keresték, hogy náluk mennyiben igazolódik az az általános szakvélemény, miszerint, akit egyszer agyvérzés ért, hamarosan egy újabb jelentkezése miatt kerül kórházba.

A kutatás adataiból kiderült, hogy a vizsgálatba vont gutaütéses betegek több mint fele (53 százalékuk) egy éven belül ismételten kórházi kezelésre szorult, illetve meghalt csak minden hetedik páciensnek (14 százaléknak) sikerült elkerülnie ezt a sorsot. Az ismételt kórházi beutalás egyik oka az újabb agyvérzés, amelynek éves gyakorisága 4-6 százalék között változott. Hasonlóan gyakori volt az akut infarktus (heveny szívizomelhalás) a korábbi stroke-páciensek körében.

A tudományos vizsgálatban úgy találták, csaknem minden tizedik agyvérzéses - nagyjából annyian, mint az ismételt agyvérzés és a szívinfarktus miatt együttvéve - légúti betegség, elsősorban tüdőgyulladás következtében került ismét kórházba. Ezért javasolják a szakemberek, hogy mindegyik stroke-beteg kapja meg az évente esedékes influenza elleni, illetve 5 évente a pneumococcus elleni védőoltást. (Az ágyban fekvő mozgatásával, a félrenyelések elkerülésével, a felső légúti hurutos betegség időben kezdett kezelésével ugyancsak csökkenthető a tüdőgyulladás kialakulásának kockázata.)

A szélütés az agy vérellátási zavara következtében létrejövő működészavar, ami maradandó károsodást vagy halált okozhat. Alapvetően két formája ismert: az esetek négyötödében előforduló agyi infarktus - ekkor az adott agyterület nem kap elég vért a funkciók ellátásához, illetve az agyvérzés (az esetek ötödében), amikor az érpályából kilépő vér miatt roncsolódik az agyállomány. A betegség kimenetele nagymértékben függ az akut szakban alkalmazott kezeléstől, a megfelelő sürgősségi ellátástól. Az első stroke utáni időszakban igen nagy az újabb stroke valószínűsége. Három hónapon belül minden tizedik betegnek kap újabb szélütést. Magyarországon ma már ez a harmadik leggyakoribb halálok. A stroke miatti életvesztés az ezredfordulóra - 100 ezer lakosra vetítve - elérte az évenkénti 180 esetet.

(MTI-Panoráma)

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +4 °C
Minimum: -5 °C

Délelőtt nagyobb felhőtömbök vonulnak északnyugatról délkelet felé, emellett hosszabb-rövidebb időre a legtöbb helyen kisüt majd a nap. Délelőtt hózáporok még elszórtan előfordulhatnak, majd számosságuk délután jelentősen csökken, ezzel együtt a felhőzet is. Délutántól egyre nagyobb területen kiderül az ég, és csökken a csapadék esélye. Az északnyugati szél főként hazánk északnyugati felén erősödik meg, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 1 és 7 fok között alakul. Késő estére -6 és 0 fok közé hűl le a levegő. Napközben egy hidegfront okozhat sokaknál kellemetlenségeket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra