Az agyvérzés három percen belül károsítja az agyat - állapították meg kanadai kutatók, megdöntve azt a közkeletű hiedelmet, amely szerint a betegek jó eséllyel gyógyíthatóak, ha három órán belül kórházba kerülnek.
A kutatásból egyúttal az is nyilvánvalóvá vált, hogy a megelőzés a legjobb stratégia a stroke ellen, amely a fejlett országokban a halálozások egyik vezető oka - hangsúlyozta Tim Murphy, a Brit-kolumbiai Egyetem tudósa, aki emlékeztetett arra, hogy sokan azt hiszik: ha agyvérzést kapnak, de időben kórházba kerülnek, akkor nem érheti őket komoly baj.
Néhány betegen ugyan valóban lehet segíteni, ha a stroke után három órán belül megkezdik a kezelését, de az agy már sokkal korábban szerkezeti károsodást szenved - figyelmeztetett a kutató, aki azonban azt is hangsúlyozta, hogy a rizikófaktorok csökkentésével és az életmód megváltoztatásával megelőzhető a baj.
A kutatást részben a kanadai szív és stroke alapítvány finanszírozta. Az alapítvány adatai szerint a stroke-ot 80 százalékban vérrög okozza, amely megakadályozza, hogy a vér az agyba jusson. Ezeket az eseteket vérrögoldó gyógyszerekkel kezelik - ám a gyógymód nem mindenkinél hatásos.
A kutatók egereknél idézték elő a vérrögöket, miközben műszerrel figyelték, hogyan alakul ki a stroke. Azt is megállapították, hogy ha nagyon gyorsan visszaállítják a normális véráramlást, akkor a legtöbb idegsejti károsodás is visszafordítható, ám az esetek 6 százalékéban az így maradandó lesz.
Márpedig a három perces határidő még ahhoz is rövid, hogy az emberek egyáltalán mentőt hívjanak - figyelmeztetett Murphy.
A stroke-ot okozó rizikófaktorok közé tartozik a dohányzás, a túlsúly, a testmozgás hiánya, az alkohol, a cukorbetegség, a stressz és a magas koleszterinszint.