2006 első öt hónapját és 2007 hasonló időszakát összehasonlítva megállapították, hogy a kórházakban 10 százalékkal kevesebb volt az infarktusos beteg, a halálozás pedig 14,16 százalékról 12,80 százalékra csökkent.
Az infarktusellátásnál és a szívkatéterezésnél is csökkent a kórházi halálozás az idén, a tavalyi évhez képest - közölte az egészségügyi miniszter az egészségbiztosító adataira hivatkozva sajtótájékoztatón, szerdán. Horváth Ágnes elmondta: 2006 első öt hónapját és 2007 hasonló időszakát összehasonlítva megállapították, hogy a kórházakban 10 százalékkal kevesebb volt az infarktusos beteg, a halálozás pedig 14,16 százalékról 12,80 százalékra csökkent.
Kitért arra, hogy az akut infarktus szívkatéteres kezelésének száma emelkedett a vizsgált időszakban, az ilyen beavatkozásban elhunyt betegek száma ugyanakkor 5 százalékról 4 százalékra csökkent.
A miniszter szerint ez azt mutatja, hogy javul az ellátás minősége a kórházakban. Hozzátette: azt várják, hogy a halálozási arány tovább csökken.
- El kellene jutnunk ahhoz, amiért nagyon sokat tettünk már a rendszer átalakítása során, hogy ne működhessenek olyan intézmények, ahol például az infarktus utáni halálozás két és fél, háromszorosa az országos átlagnak - jelentette ki Horváth Ágnes.
A miniszter asszony az infarktushalálozásról szóló adatok látszólag ok és előzmény nélküli közlésével - elegánsan és visszafogottan - minden bizonnyal lapunk szerdai írásával vitatkozik. Ebben a Magyar Kardiológusok Társasága egyik vezetőjének adataira, illetve az Országos Kardiológiai Intézet főigazgatójának értelmezésére hivatkozva az szerepel, hogy a nyári nagy meleg és a finanszírozás bizonyos hibái következtében több kórházban is ötven százalékkal megnőtt az infarktusban elhunytak száma. Ezek között volt például a szegedi, a debreceni, a balatonfüredi és a városmajori is, tehát olyan kórházak, amelyek semmiképpen sem az "elveszettek" közül valók. A tárca vezetőjének adatai nem válaszolhatnak a mi információinkra, amelyek meghatározó okként tekintették a kánikulát. A tárcavezető viszont a januártól májusig terjedő időszak adataival cáfol. Magunk is azt írtuk, hogy a nyári hónapok végleges számaira még várni kell, s ha ezek igazolják az orvosok rossz érzéseit, változtatni kell a feltételeken. Nincs okunk tehát arra, hogy módosítsunk álláspontunkon.(N. N. P.)
(2007.08.23. 09:51)
Népszaadság - Népszabadság