Az ünnepek idején, decemberben és január elején halnak meg a legtöbben szívroham miatt az Egyesült Államokban.
A nehéz ételek, a több alkohol és az ünnepekkel járó stressz mind-mind növeli a szívroham kockázatát, de a decemberi-januári csúcsszezon fő oka mégsem ez, hanem a szokásosnál is nagyobb nemtörődömség.
Sokan rá se hederítenek, ha elkezd fájni a mellkasuk, múló gyomorrontásnak gondolják, és az ünnepek alatt még kevésbé hajlamosak holmi enyhe panaszok miatt orvoshoz menni. Így aztán már alaposan eltömődött koszorúérrel kerülnek kórházba, "pedig perceken múlhat az élet. A szívizom megmentésére rövid ideig van csak lehetőség" - figyelmeztet William Suddath, a washingtoni Hospital Center kardiológusa.
Évről-évre változó, hogy mikor szaporodnak el az infarktusos esetek, de általában november végén, hálaadás napja körül kezdődik a roham. Suddath kórházában idén például már a hálaadás előtti hétvégén annyi beteg érkezett, hogy életmentő műszereket kellett kölcsönözni, mert saját műszerparkjuk nem bizonyult elégségesnek.
Szakorvosok régóta figyelmeztetnek a szezonális hullámzásra. 2004-ben kutatás is igazolta, hogy országos jelenségről van szó, és a halálos szívrohamok száma karácsony és szilveszter körül a legnagyobb.
"Senki sem lehet annyira elfoglalt, hogy ne érjen rá saját szívére ügyelni, mégis ez a leggyakoribb kifogás" - mondta Keith Churchwell, a Vanderbilt Egyetem szívgyógyásza. Az ünnepek miatt megtörik az élet szokott ritmusa, sokan elfelejtik bevenni a gyógyszert, vagy nem viszik magukkal, ha elutaznak. Nem jut elég idő mozgásra, és a téli hideg sem tesz jót a szervezetnek. Az étrend is változik, jönnek a karácsonyi finomságok, amelyeknek nehéz ellenállni. Különösen a sós és a magas zsír-, vagy cukortartalmú ételek veszélyesek, növelik a vérnyomást és a szívritmust. Az ünnepek idején az ital is könnyebben csúszik. Akár az "ünnepi szívszindróma" is felléphet, ilyenkor a sok alkohol szó szerint irritálja a szívizmot, ritmuszavar alakul ki, amiből könnyen katasztrófa lehet - sorolta a kockázati tényezőket Keith Churchwell.
Ráadásul év vége felé a kórházak is takarékon működnek, a szokásosnál lassabban kerülnek sorra a betegek, több idő telik el diagnózistól a kezelés megkezdéséig. Jó hír viszont az amerikaiaknak, hogy egyre több kórházban állítanak fel 24 órás szívrohamkezelő szolgálatot. Már 900 kórház csatlakozott a programhoz.
A specialisták a beteg beszállítása után kilencven percen belül hozzálátnak a gyógyításhoz. A sikerhez azonban főleg az szükséges, hogy akinek panaszai vannak, időben forduljon orvoshoz, és hogy az emberek az ünnepek alatt is törődjenek egészségükkel, figyeljenek a szívükre - hangsúlyozzák a szakértők.