Mentőövért kiáltanak a vízi mentők

A rendőrkapitány szerint a hőségben elfáradt fürdőzők a legalapvetőbb íratlan szabályokat sem tartják be: gyenge úszástudással mennek a mélybe, felhevült testtel ugranak vízbe a vízi járművekről, gyakran túlságosan jóllakottan, netán ittasan indulnak fürödni.

Rég tapasztalt látogatottságnak örvend a Balaton, miközben egyre kevésbé tartják be a tavon az írott és íratlan szabályokat. Az idén eddig kilencen fulladtak vízbe, míg a Velencei-tóba senki, a Tisza-tóban pedig egy ember vesztette életét. A balatoni rendőrök az emberi felelőtlenséget okolják a balesetekért, a vízi mentők pénzszűkére panaszkodnak.

Egyre elkeserítőbb az emberi felelőtlenség, amivel rendre találkozunk - fakadt ki Horváth László, a Balatoni Vízirendészeti Rendőrkapitányság vezetője az elmúlt hétvége után. Elmondása szerint a kánikula kitörése óta minden hadra fogható vízi rendőr szolgálatban van: elsodródott járművek, szélben-viharban felborult csónakok, vitorlások utasait mentik folyamatosan.

Az idén már kilencen fulladtak a Balatonba - közölte Horváth László, majd hozzátette, a korábbi évek mentéseinek kétszeresére-háromszorosára van szükség.

A rendőrkapitány szerint a hőségben elfáradt fürdőzők a legalapvetőbb íratlan szabályokat sem tartják be: gyenge úszástudással mennek a mélybe, felhevült testtel ugranak vízbe a vízi járművekről, gyakran túlságosan jóllakottan, netán ittasan indulnak fürödni.

- Márpedig mély vízben rosszul lenni, az gyakran egyenlő a halállal - mondta Horváth László. Megjegyezte: a tragédiákban a nagy meleg szerepét bizonyítja, hogy az idei fulladások többnyire a legforróbb kora délutáni órákban történtek strandokon vagy azok közelében.

Szedlák Péter, a Vízimentők Magyarországi Szakszolgálatának szolgálatvezetője az elmúlt négy-öt év statisztikáira hivatkozva kifejtette, hogy a legtöbb tragédia a déli part nem őrzött strandjain - amelyeket ráadásul nem is megfelelően jelöltek ki - történik. Szedlák azt is szóvá tette, hogy szerinte a jogszabályok nem fogalmaznak egyértelműen: köteles-e a strand üzemeltetője vízi mentőt alkalmazni. Szerinte ennek alapvetően erkölcsi kérdésnek kellene lennie. A térség ugyanis a turizmusból él, kötelessége mindenkinek megtenni mindent a vendégek biztonságáért.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A vízi mentő szakszolgálat vezetője felidézte: most vasárnap a sekély vízben eltűnt egy 18 éves fiatalember a balatonszabadi strandon, és nem volt a közelben jól képzett vízi mentő, aki tudta volna, hogyan kell egyáltalán az eltűnt keresésére indulni. Mire megtalálták a fiút, már nem lehetett az életét megmenteni, miközben ugyanezen a napon másik három balatoni strandon sikeres mentéseket hajtottak végre. Ezen a vasárnapon egyébként 31 segélykérés érkezett a szakszolgálathoz, amelynek során 53 embert mentettek ki a vízből.

Szedlák Péter szavai szerint egy-egy mentési akció költsége elérheti a 10 0-1 50 ezer forintot, miközben a szakszolgálat kasszája kiürülőben van. Eddig a szponzori támogatásokból és a saját - többnyire rendezvények biztosításából szerzett - bevételeikből működtették a hajóikat. Július végére azonban - miként azt a szakszolgálat vezetője mondta - az utolsó tartalékaikat is felélik, mert az utóbbi években elapadt az állami támogatás, és pályázati lehetőséghez sem igen jutnak. Ezért kérdéses, tudják-e folytatni a mentést legalább augusztus végéig, ehhez ugyanis 1 0-1 2 millió forint hiányzik. A szakszolgálat - amelynek kiképzett mentősei 38 strandot figyelnek - öt saját és öt partnerhajót tud mozgósítani. Jelenleg naponta 10 0-1 20 emberrel látják el feladataikat a Balatonon, amiért a szolgálatban lévők szerény fizetést és szállást is kapnak.

Majd minden hétvégén történik tragédia

Tavaly egyetlen haláleset történt a Velencei-tónál, az idén pedig még senki nem fulladt bele a vízbe - tudtuk meg Rockenbauer Évától, a Magyar Vöröskereszt Velencei-tavi vízimentő-szolgálatának vezetőjétől. A mostani szezonban eddig két embert kellett kimenteni a tóból. Mindketten rosszul lettek: egyikük szívinfarktust kapott a vízben, a másikuknak asztmás rohama volt, ráadásul nem tudott úszni.

A Tisza-tónál az idei szezonban egyetlen fürdőző fulladt vízbe, Poroszló határában - értesültünk a Tiszai Vízirendészeti Kapitányságtól. A középkorú férfi két héttel ezelőtt valószínűleg meg akart mártózni a nagy melegben, és közben rosszul lett. A Tisza-tó látogatottsága is folyamatosan növekszik, a szabad strandok bójákkal vannak körbekerítve, jól működő vízimentő-szolgálat tevékenykedik. A tó az átlagosnál mélyebb, ezt tudva valószínűleg az idelátogatók is körültekintőbbek fürdőzéskor. A bányatavakban történt balesetekről nincs statisztika - mondta Dobson Tibor, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője. Tény viszont - tette hozzá -, hogy nyaranta majd minden hétvégén történik tragédia. A szóvivő hangsúlyozta: bányatavakban - egy-két kivételtől eltekintve - nem lenne szabad fürdőzni, mivel nincs kiépített, biztonságos strand, hiányzik a mentőszolgálat, egyes helyeken pedig még a kavicskitermelés is javában tart. Dobson Tibor szerint még a jó úszók is könnyen bajba kerülhetnek a hirtelen mélyülő bányatavakban: vizük lassan melegszik fel, két-három méter mélyen pedig még kánikulában is hideg marad, ami izomgörcsöt, akár szívleállást is okozhat annak, aki felhevült testtel ugrik a tóba.

(2007.07.25. 10:40)

Népszabadság - Népszabadság

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +4 °C
Minimum: -5 °C

Délelőtt nagyobb felhőtömbök vonulnak északnyugatról délkelet felé, emellett hosszabb-rövidebb időre a legtöbb helyen kisüt majd a nap. Délelőtt hózáporok még elszórtan előfordulhatnak, majd számosságuk délután jelentősen csökken, ezzel együtt a felhőzet is. Délutántól egyre nagyobb területen kiderül az ég, és csökken a csapadék esélye. Az északnyugati szél főként hazánk északnyugati felén erősödik meg, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 1 és 7 fok között alakul. Késő estére -6 és 0 fok közé hűl le a levegő. Napközben egy hidegfront okozhat sokaknál kellemetlenségeket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra