A brit kormány bevezeti "a világ első nagyszabású egészségügyi megelőző programját". Ezt Gordon Brown miniszterelnök jelentette be hétfőn, egészségügyi dolgozók előtt mondott beszédében.
A program célja az lesz, hogy korai diagnózist tudjanak felállítani a szívbetegség, cukorbaj és vesebetegség, illetve az agyvérzés által fenyegetettek esetében. A program részeként segíteni fogják a betegeket életmódjuk megváltoztatásában is.
Brown azt is szeretné elérni, hogy sikerüljön maximum 18 hónapra rövidíteni a várakozási időt a hírhedten lassan beavatkozó brit egészségügyi rendszerben. Ezért a legfontosabb diagnosztikai vizsgálatokat, például a vérvételt, EKG-t és az ultrahang-vizsgálatot a tervek szerint a körzeti orvosok fogják elvégezni.
"Személyre szabottabb, és hamarabb beavatkozó rendszerre térünk át, és idővel minden brit lakosnak joga lesz a megelőző vizsgálatok elvégzésére" - ígérte a miniszterelnök.
Az említett súlyos megbetegedések több, mint hatmillió brit életét érintik és évente 200 ezer halálesetet okoznak.
A Brit Orvosi Kamara ugyanakkor feltette a kérdést: hogyan tudják majd kezelni a korai szakaszban felfedezett bajt, ha máshol megvonják a finanszírozást: "Furcsának találom, hogy a miniszterelnök megelőző programot akar indítani, amikor néhány hete azt mondta, hogy éppen ezeknek a betegségeknek a kezelésére adott támogatásokat kell visszafogni" - mondta Dr Richard Vautrey, a Kamara háziorvosi bizottságának alelnöke. (FH)
hirtv
(2008.01.08. 10:41)