Skót tudósok megállapították, hogy a dízelfüst - már rövid ideig tartó érintkezés során is - csökkenti a stabil szívbetegséggel küzdő férfiak szívébe jutó vért. A University of Edinburgh kutatói kísérletükhöz az Egészségügyi Világszervezet becslését vették alapul, amely szerint a légszennyezettség évente 800 000, idő előtti halálesetért felelős.
Korábbi kísérletekben már bebizonyosodott, hogy a légszennyezés hosszú távon 76%-kal növeli a szív- és érrendszeri betegségből eredő korai elhalálozás esélyét. Egy másik tesztben kiderült, hogy a dízelfüstben található egészen finom porszemcsék az LDL-koleszterinnel együtt aktiválják azokat a géneket, amelyek gyulladást okoznak a véredényekben, és ezzel felgyorsítják az érelmeszesedés folyamatát.
A legújabb kísérletben 20 férfit vizsgáltak, akik szívinfarktuson estek át a múltban, de sikerült stabilizálni az állapotukat. Az alanyoknak szobabiciklit kellett tekerniük, és ezalatt az egyik csoport hígított dízelfüstöt, a másik filterrel szűrt levegőt szívott egy-egy órán keresztül mozgás és pihenés közben is.
Ez megfelelt annak a szennyezettségnek, ami a nagyvárosokban mindennap tapasztalható. A dízelfüstöt szívó csoportnál kevesebb vért kapott a szív, mint a filteres csoportnál, és csökkent a vérrögképződést megakadályozó szövet-plazminogén-aktivátorok termelődése is. A kutatócsoport továbbra is javasolja a rendszeres, orvos által felügyelt kocogást szívbetegeknek, csak lehetőleg távol a belvárostól, gyér közlekedésnél.
STOP