Szív- és érrendszeri betegségek: hogyan kezelhetők?

A különböző rizikótényezők - dohányzás, stressz, mozgáshiány, elhízás, cukorbaj, hipertónia - hatására az érfalban elindul az érelmeszesedés folyamata. Előrehaladott állapotban, amikor az érszűkület a véráram útját állja, bizonyos panaszok - nehézlégzés, mellkasi fájdalom - nyomatékosan hívják fel a figyelmet a bajra. Infarktus közeleg?

A tünetek kialakulása után azok súlyossága, előfordulásuk gyakorisága határozhatja meg a kezelés útját. Ennek célja az, hogy a mellkasi fájdalmak megszűnjenek, illetve csökkenjenek, s a súlyos szövődmények – szívelégtelenség, infarktus – elkerülhetők legyenek.

Gyógyszeres terápia: folyamatos kutatások

A legfontosabb gyógyszercsoportok a vérlemezkék összecsapzódását akadályozó készítmények, a vér zsírsavszintjét csökkentő szerek, az antiangináskombinációs készítmények. Ma már a vérnyomás csökkentésére is rendelkezésünkre állnak olyan kombinációs gyógyszerek, amelyek a legkorszerűbb hatóanyagokat tartalmazva hatásosak és biztonságosak, s ami fontos, hosszú távon és mellékhatások nélkül is képesek a célértékek fenntartására.

Pitvarfibrilláció esetén véralvadásgátló gyógyszert kötelező adni a betegnek: ez azért lehet életmentő, mert a súlyos következményekkel járó agyvérzést előzheti meg. Napjainkban már hozzáférhetőek olyan modern véralvadásgátló készítmények, amelyek több szélütést képesek megelőzni, és alkalmazásuk kevesebb szövődménnyel jár, mint a hagyományos terápiáké. A folyamatos kutatás, új molekulák kipróbálása világszerte zajlik, a szívbetegségek gyógyszeres kezelésében egyre hatékonyabb szerek jelennek meg.

Hajnali jelek

Nem árt tudni, hogy sokszor hajnalban a jelentkeznek a szívinfarktus, a szívelégtelenség vagy a stroke veszélyes jelei. A szívinfarktus tünete a minimum húsz percig tartó, baloldali, vagy szegycsont mögötti szorító, nyomó fájdalom, melyet nehézlégzés, verejtékezés, gyengeség, sápadtság kísér. A szívinfarktust okozó koszorúér-elzáródás bekövetkezése után minden percben nő az oxigénhiányos területek nagysága és a rendellenesen működő, illetve elhaló szívizomsejtek száma a beteg gyors és szakszerű kezelése nélkülözhetetlen.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Amennyiben a vizsgálat során az érelzáródás igazolódik, elvégzik a koszorúér ballonos tágítását: megszűntetik a vérkeringés akadályát, s az eddig elzárt szövetek is megfelelő tápanyaghoz juthatnak. Ezzel az eljárással - a korábbiakkal ellentétben -, nem kell a beteg mellkasát megnyitni, hanem a katéteren keresztül, egy kis ágyéki szúrással oldható meg a vérkeringési zavar, s néhány nap múlva a beteg már munkaképes is lehet. Ez annak köszönhető, hogy az időben elvégzett sikeres beavatkozás hatására a szívizom nem hal el.

Szív- és érrendszeri betegségek: hogyan kezelhetők?

Műtét, saját vénával

Szívizom infarktus lezajlása után, súlyos, több eret is érintő szűkület esetén választott időpontban, bypass műtét válhat szükségessé, ami - általában - néhány hónappal az infarktus lezajlása után történik meg. Ilyenkor a fontos szűkületeket véna vagy artéria áthidalással iktatja ki a szívsebész. A bypass műtétekhez a beteg saját vénáját, vagy artériáját használja fel az operáló orvos. Ez lehet a lábszárból nyert felületes véna, de a mellet ellátó artéria, néhány esetben az alkar verőere is.

Változtatni kell

Egy szívroham sikeres ellátása után a másodlagos megelőzés folyamata válik igen fontossá, hiszen az infarktuson átesett betegek több rizikótényezővel is rendelkeznek. A szívműködést támogató esteleges gyógyszeres kezelés normalizálni kell a testsúlyt, a vérnyomást, a vérzsír-, a vércukor-, és a húgysavszintet. A dohányzást haladéktalanul abba kell hagyni. A diéta, a gyógyszerek mellett a megfelelően kialakított mozgásterápiáról sem szabad megfeledkezni. Manapság sajnos egyre gyakoribb, hogy a szívroham fiatal embereket ragad magával: nem ritka a negyvenes éveikben járók végzetes infarktusa sem. Negyven év felett tanácsos időszakos orvosi vizsgálaton átesni: ennek tartalmaznia kell a laboratóriumi ellenőrzést, az EKG vizsgálatot és a terheléses EKG-t is. Érdemes otthon vérnyomásmérőt tartani és időnként ellenőrizni a vérnyomás értékét.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +4 °C
Minimum: -5 °C

Délelőtt nagyobb felhőtömbök vonulnak északnyugatról délkelet felé, emellett hosszabb-rövidebb időre a legtöbb helyen kisüt majd a nap. Délelőtt hózáporok még elszórtan előfordulhatnak, majd számosságuk délután jelentősen csökken, ezzel együtt a felhőzet is. Délutántól egyre nagyobb területen kiderül az ég, és csökken a csapadék esélye. Az északnyugati szél főként hazánk északnyugati felén erősödik meg, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 1 és 7 fok között alakul. Késő estére -6 és 0 fok közé hűl le a levegő. Napközben egy hidegfront okozhat sokaknál kellemetlenségeket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra