Elsősorban a hőségnek, másodsorban a várakoztatásnak tudják be a szakemberek az infarktusos esetek számának emelkedését. Azt, hogy pontosan menynyivel nőtt a szívrohamok száma az elmúlt két hónapban, még nem tudni.
A szívkatéteres beavatkozások korlátozásának megszüntetését kezdeményezik a kardiológusok. Elismerik egyszersmind, hogy ez csak az OEP szigorú ellenőrzése mellett történhet. Ezzel egészítik ki korábbi felhívásukat, amelyben az infarktusos esetek ugrásszerű emelkedéséről és a finanszírozási nehézségekről nyilatkoztak lapunknak. Merkely Béla, a Magyar Kardiológusok Társasága intervenciós munkacsoportjának elnöke szerint az országos adatok hamarosan várhatók, egy gyors körképet azonban már most ad: Szegeden, Debrecenben, Szolnokon, Balatonfüreden, vagy saját klinikáján, a Városmajorban is legalább 50 százalékkal több az infarktus, mint egy éve.
- A drámai emelkedés első hulláma már januárban elindult, akkor 27 százalékkal léptük túl a megszokott számot. Azután igazolódott: a hirtelen felmelegedés hozzájárul az infarktusok kialakulásához - mondja Merkely Béla. Hozzáteszi, hogy a sürgősen ellátandó betegek ki is szorítják a várakozókat. Nála ez annyit jelent, hogy az esetek 80 százalékában sürgős eseteket lát el, igaz, ide még bekerülnek a magas kockázatú betegek is, akiket 48 órán belül mindenképp kezelni kell. Szerinte legalább ennél a két csoportnál föl kellene oldani a volumenkorlátozást, vagyis azt a szabályt, amely szerint az OEP csak meghatározott esetszámot fizet ki a kórházaknak.
Az Országos Kardiológiai Intézet főigazgatója, Ofner Péter szerint a szívbetegségek jelentik ma a legnagyobb népegészségügyi problémát, az összhalálozás 51 százalékát teszik ki. A betegségcsoport elleni küzdelem első számú kormányzati prioritás, ami azonban a finanszírozáson még nem látszik meg.
- Az infarktusos esetekben mindinkább terjed a katéteres eljárás, ami lényegesen jobb túlélési esélyt ad, mint bármely más hagyományos kezelés, de nem használhatjuk mindenhol. Szerintünk azonban elfogadhatatlan bármiféle korlátozás - fogalmazott a főorvos. Elismeri, hogy nincs olyan ország, ahol minden infarktussal veszélyeztetett beteg azonnal a műtőasztalra kerülne, de a várakoztatás egy bizonyos határon túl szakmailag elfogadhatatlan.
A kormányzat egyelőre anynyiban reagál a helyzetre, hogy a 2007 első fél évében képződött maradványt, 7,4 milliárd forintot a teljesítmény-volumenkorlátot kiegészítő finanszírozására használja fel, és az összeg túlnyomó részét a 2007. július-szeptember havi teljesítésekhez kell hozzászámítani. De zajlik az egész rendszer felülvizsgálata - a cél, hogy valóban oda kerüljön a pénz, ahol a legnagyobb szükség van rá.