"Kárenyhítési kötelezettség" - legfeljebb ennyivel lenne kényszeríthető bárki, hogy elmenjen az egészségügyi szűrésekre.
Németországban kötelezővé szerették volna tenni a vastagbél-tükrözéses szűrést, illetve a méhnyak- és az emlőrákvizsgálatokat. Az egészségügyi reformtervekben már szerepelt az új kötelezettség, de az alkotmánybírák megakadályozták annak bevezetését, mert az önrendelkezési jogot sértőnek találták. A kötelezés melletti érvek azonban elgondolkodtatták az itthoni szakembereket is: az egészségünk mennyiben lehet kizárólag magánügy? Ha elhanyagoljuk magunkat, nem tudatosan okozunk-e nagyobb terheket a költségvetésnek, amely így kevesebbet tud költeni mások gyógyítására?
Kismarton Judit, orvos-jogász szerint elképzelhető valamiféle "kárenyhítési kötelezettség", vagyis az, hogy az "önpusztítók" legalább részben vállalják át kezeléseik költségeit. Kovács József bioetikus szerint viszont ez veszélyes gondolkodás, mert nagyon könynyű kitalálni bármit arra, hogy az állam "felügyelőként" viselkedjen az emberekkel. Mondhatnák például, hogy koleszterinszintet igazoló szelvénnyel lehet csak szalonnát venni. Ő a tájékoztatásban, oktatásban bízik. Ezek teljes hiánya okozza szerinte, hogy csökken a szűréseken való részvétel. Az emlőrákszűréseken a korábbi 43 százalékról 35-re esett vissza, a méhnyakrákvizsgálatokon való részvétel a négy százalékról továbbra sem tud továbblépni.
A gyerekek esetében viszont komoly az előrelépés: tavaly óta a szülők már nemcsak a gyermek hat hónapos koráig kötelesek részt venni a házi gyermekorvosok és a védőnők által javasolt vizsgálatokon. Féléves korig legalább kéthavonta, ezt követően pedig egyéves korban, majd az iskoláskorig legalább évente kell vizsgálaton részt venni minden gyermeknek. Hat- és tizennyolc éves kor között legalább kétévente kötelező a szűrés. A háziorvosok kötelessége, hogy 21 éves korban állapotfelmérést végezzenek pácienseiken. Ennek alapján mindenki személyre szóló kockázatelemzést kap.
Kérdés, hogy ha felnőtteket nem lehet, gyermekeket miért szabad sorozatosan kötelező orvosi vizsgálatra hívni? A válasz az, hogy ebben a korban még az állam és a szülő közös felelőssége a gyerek egészségének védelme. Később ez már csak a felnőttekre marad, kivéve, ha mások megfertőzését kell megakadályozni.