Az alkohol romboló hatását számos kutatás igazolta már - közismert, hogy károsítja a májat és az idegrendszert, emeli a vérnyomást, gyomorproblémákat és számos súlyos betegséget eredményezhet. Még károsabb lehet azonban, ha fiatalon fogyasztjuk.
Háromszor nagyobb a daganat veszélye a korai ivóknál
Korábban több kutatás is vizsgálta a prosztatarák és az alkohol kapcsolatát, egyik sem fókuszált azonban kimondottan a serdülőkori italozás hatásaira. "A prosztata a pubertáskorban jelentős változásokon megy keresztül, ebben az időszakban ezért különösen nagy kárt okozhatnak bizonyos mérgező anyagok. Ezért szerettük volna kideríteni, hogy a serdülőkori alkoholfogyasztás hogyan befolyásolja ennek a szervnek az egészségét és a prosztatarák kialakulását" - mondta el Dr. Emma Allott, az Észak-Karolinai Egyetem Táplálkozástudományi tanszékének adjunktusa.
Dr. Allott a munkatársaival 650 olyan férfi egészségügyi kartonját vizsgálta meg, akiknél 2007 és 2018 januárja között prosztata-mintavételt ( biopsziát ) hajtottak végre. A vizsgált férfiak 49-89 év közöttiek voltak, és egy kérdőívet is ki kellett tölteniük, melyben a múltbéli és aktuális alkoholfogyasztási szokásaikra voltak kíváncsiak. Mint kiderült, azoknál az embereknél, akik serdülőkorban, 15 és 19 éves kor között hetente legalább hét adag alkoholt (sört, bort vagy töményitalt) fogyasztottak, átlagosan 3,2-szer nagyobb eséllyel alakult ki a prosztatarák azokhoz képest, akik nem ittak ebben az életkorban alkoholt. Az italozás azonban nemcsak ebben az életkorban veszélyes: a 20-29, 30-39 és 40-49 évesen rendszeresen italozók esetében is hasonlóan nőtt a daganat kialakulásának az esélye.
A korai italozók ráadásul nagyobb eséllyel is váltak függővé - állapította meg a kutatás. Aki ugyanis már tinédzserkorában rendszeresen a pohár után nyúl, jó eséllyel hosszú évtizedekig az ital rabjává válik.
Forrás: EurekAlert