Hatalmas tévhit, hogy a fiatalok körében igen népszerű vízipipa kíméletesebb, mint a cigaretta - derült ki dr. Mucsi János tüdőgyógyász szakorvos kutatásából, melyet a HELP a dohányfüst-mentes életért kampány keretében mutatott be. Egy órányi vízipipázás során ugyanis annyi füst és káros anyag kerül a szervezetbe, amennyi 150-200 szál cigarettának fel meg, ráadásul, a rákkeltő anyagok koncentrációja is magasabb. A vízipipát használók emellett a fertőző betegségeknek is jobban ki vannak téve.
Dr. Mucsi János szerint az elmúlt években, a fiatalok dohányzási szokásaiban veszélyes trendek figyelhetők meg: egyre korábban próbálják ki a cigarettát a tinik, és minden második 16-18 éves diák dohányzik; 25 százalékuk pedig nikotinfüggőnek tekinthető. A dohányos fiatalok közül sokkal többen próbálják ki a kábítószereket, mint azok, akik nem (vagy nem rendszeresen) gyújtanak rá.
Ráadásul, egyre többen vannak azok a fiatalok, akik a dohányzás mellett vagy azt helyettesítendő, rendszeresen vízipipáznak, mert még mindig él az a téves és veszélyes közhiedelem, hogy a vízipipa egyáltalán nem káros, hiszen a víz megszűri a füstöt. Azonban - mint azt több kutatás, így az Egészségügyi Világszervezet (WHO) felmérése is megerősítette - a vízipipa rendszeres használata sokszorosára növeli az ínybetegségek, a tüdő- és gégerák veszélyét.
A négy évig tartó HELP a dohányfüst-mentes életért az EU történetének egyik legnagyobb, 27 tagállamra kiterjedő egészségügyi kampánya volt. A dohányzási szokásokat vizsgáló, negyedmillió EU-lakos (köztük 6000 magyar) részvételével készült felmérésből pedig kiderült: a magyarok többet dohányoznak, mint az európai átlag, ráadásul a fiatalok körében a legnagyobb a dohányzók aránya, a 20 és 29 évesek több mint fele rendszeresen rágyújt.
Huták Judit