A koronavírus-járvány ideje alatt ötezerrel kevesebb daganatos beteget diagnosztizáltak, mint a korábbi évek hasonló időszakában - írja egy friss tanulmány eredményeire hivatkozva a Népszava . A lap szerint a korai diagnózistól elesett betegek már csak később, előrehaladott stádiumú daganattól szenvedve találkoznak az orvosokkal, amikor a kezelésük is jóval nehezebb lesz.
Sokan a koronavírus miatt nem mertek orvoshoz fordulni
A Magyar Egészség-gazdaságtani Társaság keddi konferenciáján ismertették nyolc egészséggazdász - Elek Péter, Bécsi Rita, Fadgyas-Freyler Petra, Gervai Nóra, Szécsényi-Nagy Balázs, Tóth Manna, Váradi Balázs és Zemplényi Antal - közös tanulmányát, amely azt vizsgálta, milyen hatása volt a COVID-járványnak a tüdő-, a vastag- és végbél-, valamint a mellrákkal érintett páciensek esetében. A szakértők arra keresték a választ, hogy mennyivel kevesebb új daganatos beteget ismertek fel ezekben a betegségcsoportokban a járvány előtti időszakhoz képest.
Az eredmények szerint a járvány öt negyedéve alatt összesen és átlagosan 15-20 százalékkal kevesebb daganatos beteget találtak meg, mint a korábbi években. Ez azt jelenti, hogy jelenleg mintegy 5000 fel nem ismert beteg nem kap kezelést. Ez 1300 tüdőrák, 2300 vastag- és végbélrák és 1400 emlőrák esetet jelent. Mindhárom daganattípusnál az idősebbek között csökkent jobban a felismert esetek száma.
A tanulmány szerzői szerint rengeteg beteget nem sikerült diagnosztizálni amiatt, hogy a járvány óriási terhelést rótt az ellátórendszerre, a szervezett szűréseket pedig többször is felfüggesztették. Sokan a koronavírus miatt nem is mertek orvoshoz menni az elmúlt napokban.