A Rutgers Egyetem kutatói olyan hatóanyag-közvetítő rendszert fejlesztettek ki, mely lehetővé teszi a kemoterápiás gyógyszerek célzottabb, inhaláción keresztüli alkalmazását. A készítmény így jobb eséllyel jut el a tüdőben burjánzó ráksejtekhez. A Rutgers és az Oregoni Állami Egyetemen végzett állatkísérletek alapján az új módszer jelentősen csökkenti az egészséges tüdő- és egyéb sejtek károsodását, miközben javítja a tumor elleni hatást.
"Létfontosságú, hogy minél hatékonyabb és biztonságosabb módszerre bukkanjunk a tüdőrák kezelésében" - mondta Tamara Minko, a Rutgers gyógyszerészeti karának professzora, illetve a New Jersey-i Rákkutató Intézet munkatársa, aki csapatával 2006 óta dolgozik a projekten, ám a "korlátozott hatékonyság és a mérgező mellékhatások jelentősen behatárolták a kutatási lehetőségeket".
Minko professzor elmondása alapján a című szakfolyóiratban jelent meg. Az inhalációval kezelt tüdőrákos egerek daganatai gyakorlatilag eltűntek.
A következő lépésben klinikai teszteket végeznek majd az emberi szervezetre gyakorolt hatás mérésére. Minko professzor szerint az inhalációs hatóanyag-bevitel olyan egyszerű is lehet a hétköznapokban, mint az asztmások pumpás aeroszolja.