A Science Translational Medicine folyóiratban megjelent kutatási leírás szerint 15, műtéten átesett beteg esetében lágyrész szarkóma vagy mellrák műtét során sikerrel alkalmazták az új LUM015 ágenst. A technológiát a Duke, a Massachusetts Institute of Technology (MIT) és Lumicell vállalat közösen fejlesztette ki.
A ráksebészek jelenleg a keresztmetszeti képalkotásban, az MRI-ben és CT-ben bízhatnak, ha el akarják távolítani a tumort és a környező szöveteket. Sok esetben azonban a daganatot nem sikerül pontosan behatárolni és észrevétlenül maradnak rákos szövetek, ami sugárkezelést és második műtétet tehet szükségessé.
A LUM015 felhalmozódik a daganatokban, ami fluoreszkálást eredményez, s a tumorszövetek ötször fényesebbek lesznek az egészségeseknél. A fényjelek nem láthatók szabad szemmel, ezért egy érzékeny kamerát tartalmazó kézi képalkotó eszközzel kell felderíteni őket. Miután a detektált daganatot a sebészek eltávolították, az eszközzel végigpásztázzák a műtéti területet, s a vágási felületeken azonosíthatják a még hátramaradt fluoreszkáló rákos sejteket.
A műtéteknél mindig az a cél, hogy a daganatot teljes mértékig eltávolítsák és még valamennyit a környező szövetekből – magyarázata a tanulmány vezető szerzője, Brian Brigman, a Duke mozgásszervi onkológiájának vezetője. A munka megfelelő elvégzését ellenőrző legjobb rendszerek sem olyan pontosak, mint amit az orvosok szeretnék. A mostani megoldás Brigman szerint hatalmas előrelépést jelenthet, mert szükségtelenné teheti a műtétek megismétlését, és csökkenthetővé válik a radiológiai kezelések során a betegeket érő sugárzás mennyisége is.
Forrás: Duke Medicine