A prosztata sebezhetősége
A prosztata vagy más néven dülmirigy - fiatal felnőtt korban mintegy 20 g súlyú szerv - a férfi nemi szervekhez tartozik, és jelentős szerepet játszik a spermaképzésben. Az ejakulátum 15-30%-a származik a prosztatából.
A prosztata "be van szorítva" a húgyhólyag és a húgycső közé, így állandóan cipeli a hólyagban található vizelet súlyát, ráadásul a rengeteg ülőmunka során állandóan nyomó hatásnak van kitéve alulról is. Nem csoda, hogy állandóan pang a keringése, és így igen könnyen megtelepednek benne a gyulladást okozó baktériumok, nem tud jól kitisztulni, és az antibiotikumok is nehezen jutnak el hozzá.
A prosztata másik jellemzője, hogy igen érzékeny a hormonhatásokra. A kor előrehaladtával a férfiakban csökken a férfi nemi hormon mennyisége, ami a férfiakban kis mennyiségben jelen lévő női nemi hormon relatív túlsúlyához vezet, és ennek hatására a prosztata növekedésnek indul. Ezt hívjuk jóindulatú prosztatamegnagyobbodásnak, avagy benignus prosztata-hiperpláziának.
A rendszeres szűrővizsgálat megelőzheti a bajt
Magyarországon évente 4500 ember betegszik meg prosztatarákban és 1400 ember hal meg emiatt. Magyarországon közel 1,5 millió 50 év feletti férfi él. Ők képviselik a prosztata-megbetegedések szempontjából a "veszélyeztetett" korosztályt. Az alattomos prosztatarák a férfiak leggyakoribb daganata. A prosztata megbetegedéseinek korai felismerése viszont nagymértékben növeli a gyógyulás esélyét. Ezért érdemes orvoshoz fordulni, ha panaszaink vannak, mert egy kis kellemetlenség - (rektális digitális vizsgálat RDV) - eltűrésének jutalma életminőségünk megőrzése lehet még hosszú éveken át. A magyar urológus szakma felkészült a prosztata betegségeinek világszínvonalú diagnosztikájára és kezelésére. Urológiai vizsgálatra bármely beteg közvetlenül, akár beutaló nélkül is jelentkezhet.
A prosztatagyulladás (prostatitis)
Prosztatagyulladás bármilyen életkorban előfordulhat, és lehet heveny (akut) vagy idült (krónikus).
Gyakran húgyúti gyulladás nyomán vagy szexuálisan átvihető fertőzés szövődményeként jöhet létre a prosztata gyulladásos betegsége.
A leggyakoribb oka olyan baktériumfertőzés, amely a szervezet más területéről származik, elsősorban a fogak, a mandulák és az arcüreg területéről, és megtámadja a prosztatát. A prosztatagyulladás teljesen vagy részlegesen megakadályozhatja a vizeletürítést a hólyagból, vagyis vizelet-visszatartáshoz vezet. Ennek következtében viszont gyengül a hólyag, fogékonyabbá válik a fertőzésre, hiszen a visszamaradó vizeletben megnő a baktériumok mennyisége. A hólyag fertőzése pedig könnyen továbbterjedhet a húgyvezetékre és a vesére. A heveny prosztatagyulladás tünetei: fájdalom, láz, gyakori vizeletürítés, amit égető érzés kísér, vér vagy genny jelenik meg a vizeletben. A krónikus prosztatagyulladás esetében az utóbbi tünet hiányzik, de gyakori a deréktáji fájdalom és a potenciazavar. A prosztatagyulladás erősödésével egyre nehezebbé válik a vizelés.
Az életkorral nő a rizikó
Minden harmadik 50. életévét betöltött férfit érint a prosztata jóindulatú megnagyobbodása, de a 40-es éveikben járó férfiak körében is gyakran kimutatható. Ez akkor is problémákat okoz, ha a prosztata nem mutat rákos elváltozást. A megnagyobbodott prosztata állandó nyomást gyakorol a húgyvezetékre, akadályozza a vizelést és visszahat a vesére, ahogy azt a fentiekben már említettük. Következésképpen a vese mind a nyomás, mind a fertőzött vizelet miatt károsodhat. Gyakori a vese fertőzéses megbetegedése, és ugyancsak sűrűn előfordul a hólyag fertőzése, gyulladása (cisztitisz).
Figyeljünk oda az életmódunkra!
A negyven feletti úgynevezett férfi betegségek megelőzésében fontos a helyes étrend. Gondoskodjunk a teljes értékű, feldolgozatlan ételek fogyasztásáról, és a telítetlen zsírsavak rendszeres beviteléről. Fogyasszunk hidegen sajtolt olajokat, például szezámmagból vagy olívából készülteket. Együnk több olajos magvat, tökmagot, diót, mogyorót, nyers zöldséget, és gyümölcsöt. Érdemes elkerülni a kávét, az alkoholt, a dohányzást és a zsíros ételek fogyasztását. Ezek helyett inkább végezzünk rendszeres testgyakorlást, és szervezzünk rekreációs időtöltést a szabadban, túrázzunk és sétáljunk.