Szeged, 2007. május 31. (MTI) - A gyerekeknek nemcsak táplálékra, ruhára és védőoltásokra van szüksége, hanem szeretetre, biztonságra és stabilitásra is, hogy egészséges felnőtté váljon - mondta a Szegedi Tudományegyetem Pszichiátriai Klinikájának professzora csütörtökön, Szegeden.
Szilárd János a szegedi önkormányzat Kábítószer Egyeztető Fórum (KEF) konferenciáján hangsúlyozta: ez olyan tényező, amelynek hiánya legalább annyi problémát okozhat, mint egy fertőző betegség.
Az érzelmi stabilitás hiánya zavart okoz, amit az ellentmondásos, következetlen, lélektelen és túl megengedő nevelés is okozhat; emellett a globalizáció és a felgyorsult társadalmi normaváltozások is gyermek-, illetve serdülőkori devianciához vezethetnek.
Korábban az élet, a halál személyes élmény volt, a gyerekek állatok születését és elmúlását követhették végig; ma "szinte karosszékből" nézik a tömegszerencsétlenségeket, katasztrófákat, és közhely a 2001. szeptember 11-i eseményekről vagy a 2004-es cunamiról beszélni - állította.
Véleménye szerint a személyes, érzelmi kapcsolatok, a házasság intézménye is gyökeres változáson megy keresztül, amelyhez alkalmazkodni kell. Azonban a pedagógia, a szociológia, az egyház, a filozófia, a gazdaság és az egyes ember elképzelései messze állnak egymástól és tömegesen szaporítják a gyermek- és serdülőkori problémákat.