A GlaxoSmithKline példa nélküli adománnyal járul hozzá a WHO madárinfluenza-pandémiás oltóanyag-tartalékkészlethez.
A GlaxoSmithKline (GSK) bejelentette, hogy 50 millió adag adjuvált (oltóanyag azon alkotórésze, amelyet az alapul szolgáló antigénhez adnak az erősebb immunválasz elérése érdekében) H5N1 pre-pandémiás madárinfluenza-vakcinát adományoz az Egészségügyi Világszervezetnek (WHO), hogy hozzájáruljon a szervezet tartalékképzéséhez. Az adomány segítségével létrehozható a pre-pandémiás készlet, amelyre nagy szükség van, hogy a WHO rövid időn belül szétoszthassa a világ legszegényebb országaiban. A készlet három év alatt terítve 25 millió ember kétszeri oltására lesz elegendő.
A nemzetközi együttműködés mellett a GSK törekszik arra, hogy helyi szinten is aktívan résztvegyen és támogassa a lehető leghatékonyabb megelőzési stratégia kialakítását. Ezért Magyarországon is tárgyalásokat kezdeményezett, melynek eredményeként remélhetőleg - a WHO ajánlással összhangban - kiegészül a jelenlegi felkészülés a pre-pandémiás vakcina készletezésével.
Amint a WHO egyértelművé tette, a madárinfluenza-járvány világszerte súlyos közegészségügyi terhet jelenthet, jelentős becsült morbiditással és mortalitással. A WHO májusi, genfi közgyűlésén (World Health Assembly) jelentette be, hogy nemzetközi készletet kíván létrehozni a H5N1 elleni pre-pandémiás vakcinából, és a stratégia elnyerte a 193 tagállam jóváhagyását. A GSK támogatja a H5N1 elleni pre-pandémiás vakcina nemzetközi készletezésének előrelátó célkitűzését, amely milliók életét mentheti meg a járvány kitörésekor a világ fertőzésekre szinte legérzékenyebb embercsoportjának védelmével.
Az esetlegesen influenzajárványt okozó konkrét vírustörzset egyelőre nem lehet pontosan meghatározni. Egyes szakértők szerint a világszerte számos madárfajban megtalálható H5N1-es törzs a valószínű jelölt.
A GSK ügyvezetője, Jean-Pierre Garnier (Chief Executive Officer, CEO) kijelentette: "Egy influenzajárvány kitörésének pusztító hatása lehetne a Föld legszegényebb országaiban. Az emberek egészségéért munkálkodó vállalatként a GSK felelősséget vállal azért, hogy a világ szegényebb országaiban biztosítsa gyógyszerei és oltóanyagai hozzáférhetőségét. A mai bejelentésünk lehetővé teszi, hogy kivegyük részünket a WHO erőfeszítéseiből, amellyel egy potenciális egészségügyi krízis minél átfogóbb globális megoldását koordinálja."
A GSK 2000 óta 2 milliárd dollárt fektetett be gyártási és kutatási kapacitásának kiterjesztésébe és fejlesztésébe, mind az influenza elleni oltóanyagok, mind az antivirális gyógyszerek területén. A GSK az elkövetkező hónapok során a WHO-val együttműködve fogja véglegesíteni az adományozás részleteit.