Az "utazási hasmenés" okai az ételekben, italokban megtalálható, szabad szemmel nem látható baktériumok, vírusok, egyéb mikrobák, amelyek gyomor és bélrendszeri fertőzést okoznak.
A legbiztonságosabbak a frissen készült, forró ételek. De ha ezeket több óráig szobahőmérsékleten tárolják, már nagyon veszélyesek lehetnek.
A kórokozók gyakran megtalálhatók a nem felforralt vízben, a jégkockában, a süteményekben, fagylaltban, zöldségben, gyümölcsben. A legyek is terjeszthetik ezeket a betegségeket.
A kismamák, a kisgyermekek, az idősek és a betegek különösen veszélyeztetettek.
A legfontosabb teendők közé tartozik, hogy megtudja az utazó, iható-e az adott országban a csapvíz. Ajánlatos vinni vízforralót. Ha mód van rá, ajánlatos nem romlandó hazai élelmiszert is becsomagolni, főleg a kisbabáknak és az időseknek.
A szappanos kézmosás, olykor a kéztörlő, kézfertőtlenítő kendő használata fontos. Ha ilyen nincs az utazónál, szalvétával érdemes megfogni a kézbe fogható falatot. A szalvéta azért is jó, mert ezzel érdemes áttörölni az evőeszközöket, vagy bontatlan műanyag evőeszközt betenni a kézi táskába.
Az ételnek lehetőleg azt a részét fogyasszák el, amelyik nem érintkezett a tányér aljával.
Az olyan gyümölcsöt, amelyet nem lehet meghámozni (tiszta kézzel és késsel) el kell kerülni. A saláták, előre szeletelt gyümölcsök, utcán át árult levek veszélyesek lehetnek.
Egyes halak, kagylók még sülve is mérgezőek.
Ismeretlen eredetű jégkrémet, fagylaltot, nem pasztőrözött tejet, tejterméket nem ajánlatos megenni. Jégkockát ne kérjen senki az italába, csapvízzel ne mosson fogat.
A dobozos ital elvileg nem tilos, de abból inni mégsem tanácsos, mert a turista előtt felbontott dobozos italok fedele is szennyezett lehet.
Ha bekövetkezik a hasmenés és a hányás, a legfontosabb folyadékpótlás. A víznél hasznosabb a következő oldat: egy kávéskanál sót és hat kávéskanál cukrot kell tenni egy liter (lehetőleg palackozott ásványvízbe) és minden hasmenés és hányás után - felnőttnek - 1-2 decilitert fogyasztani belőle, két év alatti gyermeknek pedig fél-egy decit.
Amennyiben a hasmenés gyakori, vagy véres, illetve hányás és láz kíséri, orvoshoz kell fordulni. Amennyiben ez nem lehetséges, az otthonról hozott, orvos által javasolt gyógyszer szedését meg kell kezdeni.
Az antibiotikum szedése nem indokolt - olvasható a közleményben - sőt, az olykor késleltetheti a gyógyulást.
Ha hazautazás után is tart a betegség, azonnal orvoshoz kell fordulni.
(MTI-Panoráma)