Budapest, 2007. április 21. (MTI) - A bárányhimlő elleni védőoltás szükségességét hangsúlyozza a Szent László Kórház gyermek infektológusa, aki a védőoltási hét kapcsán az MTI-nek szombaton elmondta: véleménye szerint a háziorvosoknak ajánlani kellene az oltás lehetőségét.
Kevesen tudják, hogy e betegség ellen is van védőoltás, melynek segítségével a súlyos lefolyású betegség elkerülhető - hangsúlyozta Kulcsár Andrea.
A köztudatban gyerekbetegségnek mondott bárányhimlőn a gyermekek 90 százaléka átesik 13 éves kora alatt, és aki egyszer azt megkapta, egy életen át védett lesz a fertőzés ellen.
Aki viszont nem lett bárányhimlős gyermekkorában vagy kamaszként, felnőttként is megkaphatja a betegséget, amely már komoly szövődményeket okozhat, leggyakrabban tüdőgyulladást - tette hozzá a szakorvos, de kiemelte azt is, ha a várandós anyák terhességük alatt kapják meg a fertőzést, károsodhat születendő gyermekük.
Kulcsár Andrea szerint mindenképpen ajánlott az oltás annak, aki 13 éves koráig nem esett át a bárányhimlőn.
Az ideális helyzet az lenne, ha ezt a védőoltást is felvennék a kötelezők közé, ehhez azonban jelentős anyagi forrásokra lenne szükség - mondta, hozzátéve: Európában négy országban kötelező a bárányhimlő elleni oltás.
Elmondta: a Szent László Kórházban évente több száz beteget kezelnek a bárányhimlő szövődményei miatt, és előfordult már haláleset is. A betegség jelentéskötelezett, 2001 óta 45-53 ezer megbetegedést jeleznek az Országos Epidemiológiai Központnak.
A védőoltást a háziorvostól kell kérni, a vakcina ára 6.300-6.700 forint között van.