Élelmiszer-biztonsági tanácsok utazóknak

Annak érdekében, hogy a remélt szép nyári élmények helyett ne kellemetlen tapasztalatokkal, betegen térjünk haza, érdemes tájékozódni úti célunk higiénés, járványügyi helyzetéről, a kötelező és ajánlott védőoltásokról, valamint a helyi szokásokról is. Alábbi összeállításunkban az étel-, italfogyasztás veszélyeiről és a megelőzés lehetőségeiről olvashat az érdeklődő.

Az ún. "utazási hasmenés" az utazók jelentős részének teszi lehetetlenné az utazás élvezetét. A megbetegedés okai az élelmiszerekben, italokban megtalálható, szabad szemmel nem látható baktériumok, vírusok, egyéb mikrobák, melyek gyomor-bélrendszeri fertőzést okoznak.

Ezeket a mikrobákat a sütés, főzés, forralás elpusztítja, ezért biztonságosnak tekinthető minden frissen készült, forrón tálalt étel. A későbbi langyos tárolás során azonban a mikrobák felszaporodnak, így a több óráig szobahőmérsékleten tárolt készételek jelentik a legnagyobb veszélyt. Gyakran találhatók kórokozók a vízben, a belőle készült jégkockában, pasztőrözetlen tejben, zöldségeken, gyümölcsökön, salátákon, süteményekben, fagylaltban, továbbá a legyek is terjeszthetik. Különösen veszélyeztetett a kisgyermekek, a várandós édesanyák, az idősek és betegek. Számukra rendkívül fontos, de egészséges utazók számára is ajánlott az alábbi tanácsok betartása.

Mit tegyen?

- Utazás előtt tájékozódjon az adott ország és a leendő szálláshely higiénés viszonyairól, és arról, hogy a csapvíz iható-e.

- Ha a csapvíz nem biztonságos, vigyen magával vízforralót, vagy vízfertőtlenítésre alkalmas szert.

- Ha életkora vagy állapota miatt különösen érzékeny (idős, gyermek, terhes, beteg), vigyen magával szükség esetére nem romlandó biztonságos hazai élelmiszert.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

- Vigyen magával szappant, vagy kéztörlő, kézfertőtlenítő kendőt.

- Amilyen gyakran csak tud, mosson kezet szappannal. Csak tiszta kézzel nyúljon ételhez, vagy szalvétával fogja azt meg.

- Rossz higiénés körülmények között, az evőeszközt is törölje át, az étel tányérral érintkező alsó rétegét ne fogyassza el.

Mit tegyen megbetegedés esetén?

- Már előzetesen tájékozódjon arról, hogy az adott országba beutazáshoz szükséges-e, javasolt-e védőoltás, vagy betegségmegelőző célzattal gyógyszer szedése.

Egyéni és meghatározott úti-célra vonatkozó részletes tájékoztatást a háziorvosától, az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat regionális intézeteitől, a Trópusi és Utazási Betegségek Intézetétől (Budapest IX., Páva u. 27.), a Szent László Kórház Trópusi betegségek Ambulanciájától (Budapest IX., Gyáli út. 5-7.) és az Országos Epidemiológiai Központ Nemzetközi Oltóközpontjától (Budapest IX., Gyáli út 2-4.) kérhet.

- Készüljön fel egy esetleges bélfertőzésre, kérjen orvosától erre vonatkozóan tanácsot, esetleg vigye magával a javasolt gyógyszert. A gyógyszertárban olyan só-keveréket is vásárolhat, mely hasmenés esetén vízben feloldva segíti a víz- és ásványi anyag utánpótlást.

- Az élelmiszer, víz eredetű megbetegedések általában hasmenéssel, ritkábban hányással, lázzal járnak. A tünetek néhány nap alatt csaknem mindig maguktól rendeződnek, gyógyszert szedni nem szükséges, hasmenés elleni tüneti szerek- és antibiotikum szedése nem indokolt, sőt késleltethetik a gyógyulást. Amennyiben azonban a tünetek két-három nap alatt sem múlnak el, a hasmenés gyakori, vagy véres, valamint hányás és/vagy láz kíséri, orvoshoz kell fordulni. Amennyiben ez nem lehetséges, az otthonról hozott, orvos által javasolt gyógyszer szedését meg kell kezdeni.

- Legfontosabb már az első tünetek megjelenésétől kezdve a folyamatos folyadék- és só-pótlás. Hasmenéskor a felerősödött bélmozgások miatt a szervezet víz-kiválasztása fokozódik, és a bél víz-visszatartó zavara révén az ásványi anyagok a híg széklettel kiürülnek a szervezetből. Az elektrolit-háztartás egyensúlyának visszaállítása érdekében pótolni kell a folyadékot és az ásványi anyagokat egyaránt. A tiszta víz fogyasztásánál hatékonyabb, jobban felszívódik, egyben az elvesztett anyagokat is pótolja szükség esetén a következő recept alapján könnyen elkészíthető oldat: egy kávéskanál sót és hat kávéskanál cukrot tegyen egy liter csapvízbe, majd minden hasmenés, hányás után fogyasszon 1-2 dl-t (két év alatti gyermek 0,5-1 dl-t.).

- Ha utazás során vagy hazatérés után bármilyen szokatlan tünetet észlel, forduljon orvoshoz! Ne felejtse el megemlíteni, hogy merre járt, ez ugyanis segíti az esetleges megbetegedés időben történő felismerését, a kezelés hatékonyságát.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +4 °C
Minimum: -4 °C

Nagyrészt derült vagy gyengén felhős idő várható - kissé több felhő az északkeleti határvidéken lehet még, de csapadék már ott sem valószínű. Az északnyugati szél kezdetben fokozatosan veszít erejéből, és estétől egyre nagyobb területen délire fordul. Késő estére -6 és 0 fok közé hűl le a levegő. Napközben egy hidegfront okozhat sokaknál kellemetlenségeket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra