A terápiás vakcinák elsősorban olyan betegségek esetén hozhatnak immunterápiás megoldásokat, amelyek a jelenlegi gyógyszerekkel nem, vagy nem kielégítően kezelhetők.
Az immunterápiás vakcinákról, és azok gyártásáról Lisziewicz Julianna nyilatkozott lapunknak abból az alkalomból, hogy Budapesten rendezték meg a nemzetközi HIV/AIDS genetikai és immunológiai konferenciát. A professzornő a DermaVir tapasszal, azaz a HIV-ellenes küzdelemben reménnyel kecsegtető terápiás (tehát nem a betegség megelőzése, hanem a fertőzöttek kezelése esetén használható) vakcinával szerzett nemzetközi elismertséget. A DermaVir tapasz ígéretes eredményeket ért el az állatkísérletek során. Jelenleg a vakcinával az úgynevezett fázis-II. humán klinikai kísérletek folynak az USA-ban és az EU-ban. Ezek eredményei jövőre várhatók. Mivel a legtöbb AIDS-ellenes szer az embereken folytatott vizsgálati szakaszban mond csődöt, a várakozások teljességében ezután igazolhatók vissza.
Itthon az elmúlt egy év alatt Lisziewicz professzor felépítette a Terápiás Vakcina Klasztert, amelyben mintegy 60 tudós - vegyészek, orvosok, biológusok, informatikusok - dolgozik a technológián. A Klaszter a terápiásvakcina-iparág innovatív magja. "A legfontosabb, hogy munkatársaink meg legyenek győződve arról, hogy képesek vagyunk ezt az iparágat Magyarországról kiindulva is felépíteni és abban vezető szerepet játszani" - mondja Lisziewicz Julianna, aki szerint cége, a Genetic Immunity a növekedés fázisába lépett.
A klinikai fejlesztésekkel párhuzamosan jelenleg a piac igényeit minőségben és menynyiségben is kielégíteni képes gyártókapacitás kiépítése folyik. Ha ez sikerül, akkor a HIV-ellenes terápiás tapasz piacra dobása után további betegségek elleni vakcinák fejlesztése és gyártása is szóba jöhet. A cég jelenleg megfelelő helyet keres gyártókapacitásnak. (Ö. Z.)