Japán tudósok szájon át alkalmazható koleragyógyszert fejlesztettek ki, amelynek hordozóanyaga a rizs egyik proteinje. Egyelőre még csak egereken próbálták ki, de teljes sikerrel.
A Tokiói Egyetem munkatársai rámutattak, hogy az új gyógyszernek alapvetően két nagy előnye van más koleravakcinákkal szemben. Egyrészt nem igényel hűtést, ami azért életbevágó, mert a harmadik világban, ahol a legégetőbb a szükség koleragyógyszerekre, a hűtés megfizethetetlenül drága, másrészt a szájon át történő alkalmazhatóság jóval nagyobb biztonságot és sterilitást jelent.
A rizs proteinje továbbá lehetővé teszi, hogy a hatóanyag ne a gyomorban oldódjon fel, hanem a bélrendszerben, vagyis ott, ahol immunreakciót kell kiváltania, hogy a szervezet leküzdhesse a betegséget. A kolera akut bélrendszeri fertőzés, amelyet a Vibrio cholerae elnevezésű baktérium okoz.
A következő lépésben a kutatók főemlősökön tesztelik az új készítményt, ám hogy emberen mikor próbálhatják ki, még nem tudni.
Mindenesetre az ötlet más betegségekkel szemben kifejlesztendő gyógyszereknél is kiaknázható - hangsúlyozzák a kutatók -, mivel a rizsprotein más vakcináknak, így például az anthrax, az influenza vagy akár a HIV elleni szereknek is hasznos hordozója lehet.