Georgi Paranov bolgár elnök, miként az Európai Unió illetékesei is tegnap azt érzékeltették, hogy végül kegyelmet kapnak Líbiában a bolgár ápolónők. Szerdán ugyan Tripoliban a legfelsőbb bíróság megerősítette a halálos ítéletet, ám még van egy utolsó líbiai fórum, amely megváltoztathatja a döntést. Ennek lehetőségét csillantotta meg az a bejelentés is, hogy időközben megállapodásra jutottak a HIV-fertőzött gyerekek szülei és a vádlottak képviselői.
Mint a líbiai külügyminiszter bejelentette: már jövő hétfőn összeül a líbiai legfelsőbb bírói tanács - az igazságügyi miniszter vezette testület -, hogy végső fórumként döntsön a nyolc éve Líbiában raboskodó öt bolgár ápolónő és egy palesztin orvos halálos ítéletének ügyében. Abdel-Rahman Shalgam közölte újságírókkal, hogy "a tanács joga a halálos ítéletet megerősíteni, eltörölni vagy módosítani". Ezt megelőzően hozta meg ötperces ülésén, a vádlottak távollétében döntését a legfelsőbb bíróság: megerősítve a korábban már két ízben is, 2004 májusában, majd perújrafelvételt követően 2006 decemberében kimondott halálos ítéleteket azzal a váddal, hogy szándékosan megfertőztek HIV-vírussal 426 líbiai gyereket Bengázi város klinikáján a 90-es évek végén. (Azóta a gyerekek közül 56 meghalt.)
A vádlottak tagadják a terhükre rótt bűncselekményt, és arra hivatkoztak, hogy kínzással kényszerítették ki tőlük a beismerő nyilatkozatot. A perben külföldi szakértők azt állították, hogy a vírusfertőzés még a bolgár egészségügyi csoport érkezését megelőzően kezdődött a kórházban, illetve az ottani súlyos higiéniai helyzetnek volt betudható.
A líbiai legfelső bíróság tegnapi ítélethirdetésekor nem tettek utalást arra, hogy egy nappal korábban a Moammer Kadhafi líbiai vezető fia által vezetett alapítvány bejelentette: a HIV-fertőzött gyerekek hozzátartozói egyezségre jutottak a vádlottak képviselőivel a fizetendő kártérítésről.
A megállapodás részletei nem ismertek. Értesülések szerint a líbiai családok eredetileg 10 millió euró kártérítést követeltek minden egyes gyerek után, ám ezt az összeget túl nagynak tartották a vádlottak képviseletében, a Kadhafi-alapítvánnyal titkos tárgyalásokat folytató európai uniós szakértők. Bulgária magát a kártérítés szót is kifogásolja, mert azzal beismernék az ápolónők vétkességét. Ebben az összefüggésben értelmezhető Ferrero-Waldner , az unió külkapcsolataiért felelős biztos tegnapi kijelentése, miszerint az EU kész támogatást nyújtani a vírussal fertőzött líbiai gyerekeknek és a benghazi klinikának is. A brüsszeli bizottság elnöke, José Manuel Barroso pedig azt nyilatkozta: meggyőződése, hogy hétfőn kedvező megoldás születik. Egyébként George W. Bush amerikai elnök is üzent Kadhafi államfőnek.
Előfordulhat, hogy a döntés végül a halálos ítélet helyett börtönbüntetés lesz. Erre felkészülve adott Bulgária állampolgárságot júniusban a perben érintett palesztin orvosnak, aki így a két ország közti egyezmény értelmében az ápolónőkkel együtt bulgáriai börtönben tölthetné le büntetését.