Az utazási főszezon veszélyei között nem lebecsülendő a hepatitisz A és B (fertőző májgyulladás), amely a világon a tíz legelterjedtebb fertőző betegség közé tartozik. Védőoltással azonban könnyű a megelőzés.
A vírus az egész világon elterjedt, a legfertőzöttebb területek Afrikában, Dél-Amerikában és Ázsiában találhatók - mondta Axmann Ágnes, a Trópusi és Utazási Betegségek Intézetének vezetője, hozzátéve, hogy a kór előfordulhat Horvátországban, Romániában, Görögországban, Törökországban, Bulgáriában, Tunéziában, Egyiptomban, Cipruson, Jordániában és Marokkóban is, márpedig ezekbe utazik a magyarok legtöbbje.
A kórokozó szájon át a mosatlan zöldségekkel, gyümölcsökkel, fertőzött élelmiszerekkel, nyers vagy nem elégé megfőzött ételekkel kerül a szervezetbe. De el lehet kapni egy ártatlan alkoholmentes koktél formájában is, amennyiben abba jégkockát tettek. Aki nem ásványvízzel mos fogat, az is veszélyben lehet, főleg az erősebben fertőzött országokban. A fagylalt, a saláták, a kagylók ugyancsak vírusforrások lehetnek.
Mindez elsősorban a hepatitisz A-ra vonatkozik, a veszélyesebb formát okozó B vírus vér és testváladékok által is terjed. A fertőzés közvetítője lehet véletlenszerű karcolás, piercing berakatás, akupunktúrás kezelés, közös fogkefe, borotva, körömvágó olló használata is. Az oltást két éves koron túl javasolt beadatni a gyerekeknek is, addig nem ajánlja a doktornő, sőt az utazást sem nagyon javasolja a kicsiknek a fertőzöttebb országokba.
Évi egymillió ember hal meg világszerte a kór súlyosabb fajtájában, a hepatítisz B okozta májrákban és májzsugorban. A betegségekre gyógyszeres kezelés nem létezik, az egyetlen megoldás a megelőzés, a védőoltással való védekezés. Az elmúlt években Magyarországon közel ötezer ember fertőződött meg a betegség A vagy B vírusával. Ezért Egészségtudatos Utazásért Program néven nagyszabású akciót indított az Egészséges Ifjúságért Alapítvány.