A tudósok szerint nem kell túlságosan aggódni amiatt, hogy nyomógombokról vagy billentyűzetekről az ember elkaphatja a SARS-CoV-2-t, legalábbis ennek kisebb a valószínűsége más lehetséges fertőzési módokhoz képest.
Nagyon alacsony a fertőzés kockázata
Tavaly április és június között a mintegy 80 ezer lakosú, Massachusetts állambeli amerikai városban, Somerville-ben majdnem 350 mintát gyűjtöttek össze üzletek bejárati ajtóinak kilincseiről, szemetesek fedeléről, pénzautomaták billentyűzetéről, benzinkutak töltőpisztolyának fogantyújáról, valamint közlekedési lámpák nyomógombjairól. A minták közül 29-ben (mintegy 8 százalék) találták meg az új koronavírus genetikai anyagát. A koncentrációja azonban olyan csekély volt, hogy a fertőzés kockázata a felületek érintésével a becslések szerint nagyon alacsony lehetett.
Jó előrejelzője lehet a terjedésnek
Noha jó hír, hogy a gyakran megérintett felületek valószínűleg minimális szerepet játszanak a koronavírus terjedésében, a tudósok szerint rendszeresen kellene ismételni a mintavételt. A felületeket óránként akár 30 ember is megérintette, és a pozitív minták aránya összhangban volt az azonosított új fertőzések tendenciájával. Timothy Julian, a svájci Szövetségi Víztudományi és -technológiai Kutatóintézet (Eawag) mikrobiológusa szerint a szennyvízmintavételek mellett a gyakran érintett felületek figyelemmel kísérése is jó előrejelzője lehetne a kórokozó terjedésének.
Az Environmental Science and Technology Letters című tudományos lap friss számában megjelent tanulmányt az Eawag részvételével az amerikai Tufts Egyetem kutatói végezték.
Ahogy újabb védőoltásokkal bővül a hazai vakcinapiac, úgy merül fel egyre több kérdés ezekkel kapcsolatban. Honnan tudjuk, hogy melyik védőoltást fogjuk kapni? Valóban azt adják be, amit várunk? Lehet-e trükközni a vakcinákkal? A többi között ezekről kérdeztük Kunetz Zsombor orvost, egészségügyi szakértőt. Olvassa el cikkünket !