Ló- és nyúlvérkészítmény adagolásával próbálják javítani az orvosok egy súlyos vérképzőszervi betegségben szenvedő brit lány állapotát, aki nemrég még a temetésére "készült", ma azonban már ismét reménykedik.
Cara Heaneyt januárban diagnosztizálták aplasztikus anémiával. A betegség annyira legyengítette a lányt, hogy az tolószékbe kényszerült, szervezetébe pedig a mellkasán keresztül egy artériába vezetett csövön jutnak el a létfontosságú tápanyagok és gyógyszerek.
Az orvosok állati vérkészítményekkel kezelik a 14 éves Carát, és azt remélik, ez majd segít újra beindítani immunrendszerének működését.
A lányt lóvérből kivont antitestekkel kezelik, április óta pedig nyúlvérből előállított készítményeket is kap. Emellett kéthetente vérátömlesztésen, hétnaponta pedig vérlemezkepótláson esik át.
"A kezelés nélkül Cara már nem élne" - mondta a lány édesanyja. - "Azt mondták, hogy a betegek 60 százaléka jobban lesz, miután megkapja a második adag állati immunoglobulint. Nagyon szorítunk, hogy így történjen."
A kamaszlány édesanyja szerint nagyon bátran viseli a betegségét, bár, amikor megtudta, hogy mi a baja, elkezdte tervezni a saját temetését. Most már reménykedik.
Cara betegsége, amely miatt még iskolába sem járhat, meglehetősen ritka: 200 ezer ember közül egyet érint, és kialakulásának okait egyelőre nem ismerik pontosan a kutatók.
Az aplasztikus anémia akkor alakul ki, amikor a csontvelő valamilyen okból elveszti sejtképző képességét: a beteg vérében ilyenkor lecsökken a vörös- és a fehérvérsejtek, valamint a vérlemezkék száma.
A betegség tünete lehet a fokozott vérzés, zúzódások kialakulása, fogékonyság a különféle fertőzésekre, légzési nehézség, kimerültség, az éberség elvesztése és szédülés.
A vérképzőszervi betegség bármilyen életkorban kialakulhat, de leggyakrabban gyerekeket és fiatal felnőtteket diagnosztizálnak ezzel.