Az infektológus szakorvos a hír minden sorát cáfolta. Nem létezik ilyen újság, a fertőzés nem szájon, hanem kötőhártyán keresztül terjed, három nap alatt nem lehet az egyébként létező betegségbe belehalni és a dobozról nem mutatható ki ilyen módon a fertőzés.
Nagyon érti a dolgát az a "hírszerkesztő" hekker, aki a következő információt tette fel a világhálóra. "Egy abszurd halálesetet írnak le egy orvosi tájékoztató szakfolyóiratban (a Caducée c. közegészségügyi közlönyben). Az áldozat vasárnap hajókirándulásra indult a barátaival és betett néhány dobozos üdítőt a hajó hűtőszekrényébe. Másnap, hétfőn kórházba kellett vinni és szerdán meghalt.
A boncolás szerint a halál oka heveny leptospirosis volt. A konzervdobozokon patkányvizelet szennyezést és Leptospira kórokozót találtak a vizsgálat során. Az áldozat ivás előtt valószínűleg nem tisztította meg a doboz felső részét, és így jutottak a szervezetébe a halálos kórokozók. A dobozos üdítőket és egyéb konzerveket gyakran olyan raktárakban tárolják, ahol elszaporodtak a rágcsálók, és általában mindenfajta tisztítás nélkül érkeznek az élelmiszerboltok polcaira."
Lapunk azt akarta megtudni dr. Lakos Andrástól, hogy valóban ilyen komoly problémát okoz-e az említett fertőzés. Az infektológus szakorvos a hír minden sorát cáfolta. Nem létezik ilyen újság, a fertőzés nem szájon, hanem kötőhártyán keresztül terjed, három nap alatt nem lehet az egyébként létező betegségbe belehalni és a dobozról nem mutatható ki ilyen módon a fertőzés.
Az ÁNTSZ szakembere egyébként elmondta, hogy különösen a külső területeken lévő nagy áruházak raktáraiban előfordulhatnak rágcsálók, és valóban beszennyezhetik a dobozokat. Ha azonban ezt észlelik, azonnal írtják őket. Egyébként pedig a poharat is kiszoktuk mosni, mielőtt iszunk belőle, tehát az üdítős, sörös dobozt is le kellene tisztítani, mielőtt elfogyasztjuk a szomjoltó nedűt.
(2007.05.30. 09:05)
Népszava Online - Népszava