nemzeti stratégia kell, hogy leküzdjék, illetve megelőzzék a járvány továbbterjedését.
Terjed a mumpsz Kanadában. Az év elején Nova Scotia tartományban jelentkezett betegség már kétszáznál több embert fertőzött meg, többek között az ország középső tartományaiban is - olvasható a WHO honlapján a kanadai egészségügyi hatóságok közlésére hivatkozó jelentés.
A kanadai tartomány egészségügyi illetékesei nemzeti stratégia kidolgozására szólították fel az ottawai közegészségügyi hatóságot, hogy leküzdjék, illetve megelőzzék a járvány továbbterjedését.
A járványos fültőmirigy-gyulladás a nyálmirigyek fájdalmas megnagyobbodását okozó vírusos fertőzés, a kanyaróval rokon paramixo vírus okozza. A levegőbe tüsszentett vagy köhögött - vírust tartalmazó - nedvességcseppek belégzésével vagy a fertőzött nyállal szennyezett tárgyak érintése útján terjed. Egész évben előfordulhat, de a leggyakoribb késő télen és kora tavasszal.
A sűrűn lakott területeken, a fertőzésre hajlamos személyek terjesztése révén, járvány alakulhat ki. Főként felnőtteknél, más szerveket is érinthet. Olykor komolyabb következményei lehetnek: terméketlenséget, süketséget okozhat, súlyos esetben akár agyhártyagyulladáshoz is eredményezhet.
A mumpsz bármelyik életkorban felléphet, de leginkább a 5-15 év közötti gyerekeknél jelentkezik, 2 év alattiak körében igen ritka. A mumpsz vírusával való egyszeri fertőzés egész életre védettséget nyújt. A mumpsz elleni védőoltást rutinszerűen végzik, izomba adják - általában a kanyaró és rubeola elleni oltóanyaggal együtt - gyerekkorban.
2007-05-09 10:55
Forrás: MTI