Az indiai Cipla generikus gyógyszergyár előállt egy olyan, első vonalbeli HIV-ellenes tablettával, mely kombinálja az AIDS kialakulásának hátráltatására eddig együttesen használt tenofovir, emtricitabin és efavirenz hatóanyagú gyógyszereket, és naponta mindössze egyszer kell bevenni. Az egyéves adag ára 339 dollár, azaz kevesebb, mint napi 1 dollár.
Egy amerikai gyógyszergyár szintén bejelentette, hogy indiai partnerein keresztül 3-6 hónapon belül piacra dobja Viread nevű HIV/AIDS gyógyszerének napi egy dollárba kerülő generikus változatát.
A vírusellenes gyógyszerterápia jelenleg a HIV-kezelés legelterjedtebb módja, és bár nem nyújt gyógyulást, a betegség kialakulását jelentősen késlelteti. A pácienseknek hátralevő életük minden napján többféle gyógyszert kell szedniük. A kettő vagy inkább három különböző tablettát naponta többször kell bevenni. A vírus egyféle gyógyszerrel szemben igen hamar rezisztens lesz.
A Világbank adatai szerint egy három gyógyszeres anti-retrovirális (ARV) terápia évente 8700-13900 dollárba kerül, ennek 58-77 százalékát csak a gyógyszerek viszik el. A kilencvenes évek vége felé Brazília hozott áttörést a gyógyszerárak csökkentésében, amikor az átlagos 10 000 dolláros éves gyógyszerköltséget 600 dollárra csökkentette. Az olcsó gyógyszer jelentősége azért óriási, mert 25 évvel a HIV/AIDS felfedezése után 39,5 millió a fertőzöttek száma, többségük fejlődő országokban él, és 2006-ban mindössze 1,65 millióan részesültek ARV-terápiában. (H. A.)