Sokszor hallani, hogy az új vírusvariánsok már nem okoznak olyan súlyos megbetegedéseket, a járványügyi szakember szerint ugyanakkor ez még nem jelenti azt, hogy a SARS-CoV-2 vírus veszélytelenné vált. Statisztikailag, világviszonylatban talán valóban az látszik, hogy enyhülnek a tünetek, ez azonban nem nyújthat vigaszt azon emberek számára, akik életét követeli a kórokozó. A legfontosabb a megelőzés lenne, hiszen az a vírus, amely nem jut a szervezetünkbe, nem is okoz majd tüneteket, és nem követel életeket – hangsúlyozta Dr. Ócsai Lajos.
Nem ugyanolyan, mint az influenza
Hozzátette: a vírus folyamatosan változik, az életképes mutációk pedig rohamosan terjedhetnek a következő időszakban is. „Az év megítélésem szerint a COVID-19 olyan lesz, mint az influenza. Egyes években szinte meg is feledkezhetünk róla, eltűnni azonban soha nem fog” – magyarázta a szakember. Kitért rá, más szempontból ugyanakkor nem feltétlenül helyes az influenza és a COVID-19 közé egyenlőségjelet tenni. Amellett ugyanis, hogy szintén magas lázzal járó, veszélyes betegséget okoz, a tüdőn kívül más szerveket is megtámadhat a koronavírus. Sokszor pedig hónapokig, sőt évekig küzdhetnek bizonyos tüneteivel a betegek.
A védekezés legfontosabb pillérei a szakember szerint továbbra is a maszkviselés és a tömegek elkerülése tartozik. Ha viszont mégis hazavisszük a kórokozót, nagy eséllyel a velünk együtt lakóknak is átadjuk azt. „Otthoni környezetben nagyon nehéz kivédeni, hogy a család ne fertőződjön meg. Sőt, mondhatjuk azt, hogy szinte lehetetlen” – emelte ki a járványügyi szakember.
Szerinte a kockázati csoportba tartozó emberek – 60 év felettiek, illetve a tartós betegséggel küzdők – számára a védőoltás felvétele rendkívül fontos továbbra is. Ez talán nem védi ki 100 százalékban a fertőződést, a betegség súlyosságát azonban drasztikusan csökkentheti. A harmadik, illetve negyedik oltás ennek a csoportnak már mindenképpen indokolt lehet a járványügyi szakember szerint.