Megújult a Pécsi Tudományegyetem (PTE) laboratóriumi intézetének teljes diagnosztikai rendszere. Az automatizált technikával dolgozó labor gyorsabban, pontosabban és gazdaságosabban dolgozik, mint elődje.
Három év alatt összesen 1,8 milliárd forintot költ a Pécsi Tudományegyetem orvosi kara az intézményben folyó diagnosztikai és gyógyszerkutató tevékenység korszerűsítésére. A pénz kétharmadát állami támogatás fedezi, 560 millióval járulnak hozzá a projekt sikeréhez az egyetem ipari partnerei - például gyógyszergyárak -, míg a PTE 40 milliót ad a beruházáshoz. A fejlesztési program első ütemében korszerűsítették a PTE Laboratóriumi Medicina Intézetét. Az immár automatizált, robotizált és összesen 108 embert foglalkoztató laboratórium az eddiginél lényegesen gyorsabban és pontosabban végzi el a diagnosztikai vizsgálatokat - tudtuk meg Kovács L. Gábortól, az intézet vezetőjétől.
Kovács L. Gábor elmondta: vannak olyan fertőző betegségek, amelyek kórokozójának kimutatáshoz eddig 2-3 nap kellett, mostantól azonban ezt a feladatot pár óra alatt elvégzi a korszerű labor. Ez számottevő időnyereség, ami jelentősen javítja a betegek gyógyulási esélyeit. A vizsgálatok adatai az intézmény belső információs rendszerén keresztül a PTE klinikáinak orvosai számára pillanatokon belül elérhetőkké válnak. Az intézet azonban nemcsak az egyetem klinikáinak végez majd diagnosztikai vizsgálatokat, hanem más pécsi, baranyai és dél-dunántúli egészségügyi intézmények és a háziorvosok számára is. Kovács L. Gábor megemlítette, hogy tervezés alatt áll egy informatikai fejlesztés, amelynek révén az egyetemi laboratórium összeköttetésben áll majd a térség valamennyi egészségügyi intézményével és háziorvosával.
A laboratóriumi intézet vezetője hozzátette: felmérések szerint a hazánkban végzett orvosi diagnosztikai vizsgálatok negyede-ötöde felesleges. A pécsi intézet törekszik arra, hogy - a szakorvosokkal folyamatosan konzultálva - kiszűrje az indokolatlan vizsgálatokat. Mindez gazdaságosabbá teheti az egészségügy működését, miután az orvosi diagnosztika rendkívül drága tevékenység. Kovács L. Gábor - tudósítónk kérdésére válaszolva - úgy vélekedett: az egyetem korszerűsített laborja esetleg szükségtelenné teheti a másik két pécsi orvosi laboratórium munkáját. De arról, hogy elég lesz-e Pécsnek három labor helyett egy, egészségpolitikai döntés szükséges - mondta az intézetigazgató.