Szerencsére ennél a változatnál még jobban látható lesz, hogy elválik a friss, napi fertőzöttek száma a kórházban lévők, lélegeztetőgépen lévők számától. Tehát sokkal magasabb lesz az esetszám, de sokkal alacsonyabb a súlyos esetek száma - szögezte le Rusvai Miklós az ATV Start című műsorában. Hozzátette: mindenképpen kockázatot jelent, ha valaki oltatlan.
A virológus szerint a PCR-tesztek alkalmasak az omikron kiszűrésére. Az antigéntesztek többségében nem a leginkább megváltozott tüskefehérje kimutatására specializálódtak, hanem a vírus többi komponenseivel is reagálnak, tehát ilyen szempontból biztonságosak.
Május végére meglehet a nyájimmunitás
Rusvai szerint az omikron egy jó lépés annak irányába, hogy akár már május végére kialakuljon a nyájimmunitás. Idén ősszel pedig - amikor a nyári szünetről visszatér a járvány egy újabb hullámmal - remélhetőleg már csak egy enyhébb nátha formájában jelentkezik majd. A virológus ugyanakkor felhívta a figyelmet, hogy ennek ellenére még mindig súlyosabb lesz, mint az eddigi náthák, bár a súlyos esetek száma minden hullámmal egyre csökkenni fog.
A negyedik oltás fontossága
A szakember úgy véli, szükség van a negyedik védőoltás lehetőségére. Ha valaki akarja, vegye fel, ugyanúgy, mint az influenzánál. Azoknak például, akik az egészségügyben, a frontvonalban dolgoznak, és naponta fokozott fertőzésveszélynek vannak kitéve, különösen fontos lehet. De ugyanez igaz az idősotthonok lakóira, akik több társbetegséggel, így cukorbetegséggel, magas vérnyomással rendelkeznek, és ezért veszélyeztetettnek számítanak.
Azzal kapcsolatban, hogy elképzelhető-e egy minden oltásnak ellenálló koronavírus-variáns létrejötte, Rusvai Miklós leszögezte: ilyen nem történhet meg. A vírus továbbra is a tüskefehérjével kapcsolódik az ACE2 sejtreceptorhoz; mindaddig, amíg a tüskefehérje és az ACE2 kapcsolódása a feltétele a fertőződésnek, addig az antitestek, amik a tüskefehérjéhez kapcsolódnak, a fertőzést is meg tudják akadályozni.
Valószínűsíthető, hogy ha csak enyhébb tüneteink vannak, azok nem egyik óráról a másikra, rapidan alakulnak ki, és nem jelentkezik hasi panasz, láz vagy erős köhögés, akkor az új típusú koronavírus omikron variánsával lehet dolgunk - véli egy hazai szakértő.