A szegénység, a munkanélküliség még az ingynes oltásokhoz való hozzájutást is befolyásolja.
Az országos átlaghoz hasonlóan, a Nyírségben is 99 százalék feletti betegségmegelőzést szolgáló védőoltások igénybe vétele, így a védőoltásokkal megelőzhető fertőző betegségek járványügyi helyzete kimagaslóan stabil - közölte Balogh Irén , regionális tisztiorvos kedden az MTI-vel.
Kiemelte: az életkorhoz kötött oltások teljesítésének köszönhetően az elmúlt tíz évben nem fordult elő diphteria, torokgyík és poliomyelitis, járványos gyermekbénulás a térségben.
Nem igazoltak hazai eredetű morbillit, kanyarót sem 2002. óta, s rubeola, rózsahimlő és parotitis, mumpsz is csak szórványosan fordul elő, a mutató átlagosan alacsonyabb az évenként 100 ezer lakos között adódó egy esetnél.
A tetanus, merevgörcs megbetegedések szinte kizárólag csak a védőoltásban egykor nem részesített időskorúakat érinti.
A szakember ezzel együtt is elengedhetetlennek tartja a védőoltások helyzetének fokozott szinten tartását, hiszen - szerinte - a határok megnyitása, a nagyobb külföldi és belföldi idegenforgalom, a felgyorsult lakossági migráció, illetve a gazdasági, társadalmi, szociális változások következtében növekedett hátrányos helyzetű emberek száma, erősítik a negatív, hátráltató tényezőket.
Balogh Irén külön kitért a hátrányos helyzetű csoportokra, az átoltottságot nehezítő szegénységre, munkanélküliségre, iskolázatlanságra.
Rámutatott: ezek a tényezők például Szabolcsban - ahol fokozottabb mértékben jelentkezik a hátrányos helyzet - az átoltottság teljesítési ütemében elhúzódást okoznak.
"Az oltás esedékességének időpontjához viszonyítottan 3-5, esetenként hat hónap múlva teljesül a betegségmegelőzés szempontjából leghatékonyabbnak tartott védőoltás" - mondta a regionális tisztiorvos.
2007-05-08 10:28
Forrás: MTI