Trópusi célpontok és egzotikus betegségek - télen is veszélyben!

A téli időszakban több tízezren pihennek távoli, trópusi országokban. Mindenkinek érdemes egészségügyi szempontból felkészülni utazás előtt, hiszen a tapasztalatok azt mutatják, hogy folyamatosan növekszik a betegen hazatérő utazók száma. Az Európai Betegségmegelőzési és Járványügyi Központ (ECDC) legújabb összefoglalója szerint sajnos továbbra sem csökkent az utazási betegségek száma. Terjed a hepatitis, sokan maláriával térnek haza a trópusokról. Egyre több a beteg annak ellenére, hogy ezeknek a fertőző betegségek nagy része megelőzhető lenne.

Az utazóknak tisztában kellene lenniük azzal, hogy a trópusi fertőzések többsége kellő körültekintéssel, gyógyszerekkel vagy védőoltással megelőzhető lenne. Az égtájaktól és az ország gazdasági helyzetétől függően, más-más egészségügyi veszély fenyegethet. Új célállomásra utazás előtt érdemes a szakemberek segítségét kérni abban, hogy az eddigi oltások érvényesek–e, és van-e olyan megbetegedési kockázat, aminek megelőzéséről tudni kell. A trópusi országokban általánosan ajánlott a Hepatitis A és B, a hastífusz és esetleg a sárgaláz elleni oltás, illetve fontos lehet a malária elleni tabletták szedése is.

Az utazási betegségek többsége ritkának tekinthető Európában, megjelenésük gyakorlatilag teljes mértékben a turizmushoz köthető. A maláriás megbetegedések száma viszonylag stabilnak mondható: 2009-ben 6049 maláriás esetet jelentettek a kontinentális Európából. Ezek 99 százalékban behurcolt esetek voltak, melyeket elsősorban olyan országok jelentettek, ahol viszonylag sok a trópusi utazó. Magyarországon 2011-ben ez idáig 9 beteget regisztráltak, annak ellenére, hogy a megbetegedés tabletta szedésével megelőzhető lett volna.

Történetileg a malária őshonos Európában, de mára már sikerült kiszorítani a legtöbb uniós országból. Az elmúlt 10 évben szórványosan érkezett egy-két hír a terjedésről. Mára azonban olyan sok megbetegedést észleltek, hogy a CDC (Betegségmegelőző és Ellenőrző Központ) közleményben javasolta az antimaláriás készítmények használatát az érintett területre készülődőknek. Írországban és Hollandiában az úgynevezett „reptéri malária” is megjelent. Ennek köszönhetően még az is elképzelhető, hogy olyan utazók betegednek meg, akik nem jártak maláriával fertőzött területen, hanem a reptéren fertőződtek meg.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Az ECDC kiadványában elemzett 2009-es adatok szerint, a kolerás megbetegedések 2006 és 2009 között kivétel nélkül behurcolt esetek voltak. Annak ellenére, hogy az EU országokra közvetlenül nem hatott a 2009-es haiti földrengést követően kialakult nagy kolerajárvány, közvetve mégis megjelent a kórokozó, összesen 19 megbetegedést okozva, zömében az Egyesült Királyság területén. Ugyanebben az évben 1349 tífuszos és paratífuszos megbetegedést regisztráltak az EU/EEA régióban. Az esetek 80 százaléka szintén az utazók közvetítésével, elsősorban Dél-Ázsiai országokból (Törökország, India, Pakisztán) érkezett kórokozó volt.

Animáció: HáziPatika.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +4 °C
Minimum: -5 °C

Délelőtt nagyobb felhőtömbök vonulnak északnyugatról délkelet felé, emellett hosszabb-rövidebb időre a legtöbb helyen kisüt majd a nap. Egy-egy hózápor főként a nap első felében nem kizárt. Délutántól egyre nagyobb területen kiderül az ég, és csökken a csapadék esélye. Az északnyugati szél főként hazánk északnyugati felén erősödik meg, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 1 és 7 fok között alakul. Késő estére -6 és 0 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra