Magas lázat, vérszegénységet, és halált okozhat egy új baktériumtörzs, amely orvosi körökben komoly aggodalmat váltott ki. Egyelőre nem tudni, a baktériumok hogyan terjednek. Annyi bizonyos, hogy a fertőzés megjelenésével egyidejűleg versenyfutás kezdődött az idővel, a verseny elvesztése pedig a páciens életébe kerülhet.
Amerikai kutatók a New England Journal of Medicine szaklapban közzétett tanulmánya egy 43 éves amerikai nő esetét mutatja meg, aki három héten át Peruban utazgatott, majd két héttel a hazatérése után a maláriához és a tífuszhoz hasonló szimptómákkal szállították kórházba. A páciensnek magas láza és életveszélyes vérszegénysége volt, lépnagyobbodásban szenvedett, kiütései voltak, és nem tudott aludni.
A kezelés hatására az asszony meggyógyult, azonban az orvosok tovább vizsgálódtak, és arra a következtetésre jutottak, hogy a betegség hasonlít ahhoz a járványhoz, amely a tizenkilencedik század végén Peruban a vasúti építőmunkások, az első világháborúban pedig az európai nyugati fronton harcoló katonák között ütötte fel a fejét. Akkor az úgynevezett "lövészárokláz" fertőzte tetvek terjesztették.
Kórokozóját egy Alberto Barton nevű perui orvos fedezte fel, róla nevezték el "bartonellózisnak". Jane Koehler, a Kaliforniai Egyetem kutatója egy korábbi tanulmányában rámutatott, hogy az úgynevezett "macskakaparás betegség" bakteriális eredetű, és a bartonellózist kiváltó kórokozóval rokon baktérium okozza. Ennél a betegségnél a kórokozók a bőrön lévő kis karcolásokon keresztül kerülnek a szervezetbe.
Az amerikai kutatók által most felfedezett baktérium a bartonella rochalimae újabb típusa. Ha a fertőzést nem ismerik fel időben, és nem kezelik a betegség korai szakaszában, halált okozhat.
National Geographic Online
(2007.06.11. 12:13)