Újabb bizonyíték támasztja alá azt az elméletet, hogy a megnövekedett testhőmérséklet segít bizonyos immunsejtek fokozottabb működésében - állítja egy, a Journal of Leukocyte Biology novemberi számában megjelent tanulmány.
"A testhőmérséklet megemelkedését már ősidőktől kezdve a fertőzésekkel és gyulladásokkal hozzák összefüggésbe" - mondta Elizabeth A. Repasky, a Roswell Park Cancer Institute immunológusa. "Mivel a lázas reakció mindenütt megfigyelhető a természetben, fontos, hogy az immunológiában is több figyelmet szenteljünk ennek a jelenségnek."
A kutatók kimutatták, hogy az enyhe láz kategóriájába eső magas testhőmérséklet fokozza egy bizonyos limfocita, a vírussal fertőzött és a daganatsejtek elpusztítására képes CD8+ citotoxikus T-sejt létrehozását és differenciálódását. A megemelkedett testhőmérséklet megváltoztatja a T-sejtek sejthártyáját, ami segíthet közvetíteni a mikrokörnyezeti hőmérséklet hatásait a sejtműködésre. A kutatók ennek vizsgálatára két csoport egeret beoltottak egy antigénnel, és megfigyelték a T-sejtek aktiválódását az antigénprezentáló sejtekkel történő kölcsönhatást követően. Az egerek felében a testhőmérséklet 2 Celsius fokkal emelkedett, a másik felében megmaradt a normális maghőmérséklet. A melegebb egerekben az eredmények a fertőzött sejtek elpusztítására képes CD8 T-sejtek megnövekedett számát mutatták.
A folyóirat főszerkesztő-helyettese szerint a láz talán kellemetlen, de ez és más kutatások is azt bizonyítják, hogy a lázas állapot a hatékony immunválasz szerves része. Korábban úgy véltük, hogy a bennünket megfertőző mikrobák egyszerűen nem tudnak olyan jól szaporodni a láz miatt, ez az új kutatás azonban azt mutatja, hogy a lázas állapot ideiglenesen fokozhatja az immunrendszer működését. Bár a magas láz veszélyes, és kezelni kell, a legújabb eredmények alapján fontolóra kell vennünk, hogyan és mikor kell kezelnünk az enyhe lázat.