A hazai lakosság egészségét óvná az Országos Tisztifőorvosi Hivatal az utazások során "behurcolt" betegségektől. Programot hirdet, és a háziorvosok együttműködésére számít: készítsék fel a nyaralni indulókat a védekezésre.
Az óvatosság indokolt, hisz a magyarok inkább a csomagokra és a kényelemre figyelnek, az elővigyázatosság nem erősségünk - évente tízmillió alkalommal utazunk külföldre, de közülünk mindössze tízezren kapnak védőoltást. Pedig nem is kell túl egzotikus helyre utazni ahhoz, hogy a hepatitisfertőzéseket "beszerezzük", a legkedveltebb családi nyaralóhelyek, a mediterrán országok is "kiváló" terepek erre.
Útlevél a biztonságos utazáshoz - ezzel a címmel indul az a program, amely felhívja a háziorvosok figyelmét, hogy tájékoztassák az utazót az úti céllal kapcsolatos egészségügyi tudnivalókról. - A háziorvos feladata az oltóanyag beadása, s az is, hogy tudatosítsa az utazóban: a felkészülés nem csupán az útvonal és az éjszakai hajlék biztosítását jelenti. Legalább ilyen fontos a védelem az idegen országokban elterjedt betegségek ellen - mondta Ócsai Lajos, a szolgálat járványügyi főosztályának vezetője tegnap hivatalában.
A szakember szerint Magyarországon ugyan kiváló a járványügyi helyzet, ugyanakkor a mediterrán és egzotikus országokra, valamint a szomszédos déli országokra mindez már nem igaz, így nem árt a felkészültség. Jellemző "behurcolt" betegség egyébként a tífusz, a malária, a hepatitis A és B vírusfertőzések, a Meningococcus, valamint a veszettség. Az Országos Epidemiológiai Központ honlapján az utazás és egészség menüpont alatt megtalálhatók azok a betegségek, amelyek ellen védőoltással hatékonyan lehet védekezni.