Próbapert indított a Fővárosi Önkormányzat ellen egy budapesti lakos, mert a levegő szennyezettsége miatt lett asztmás.
Lukács András, a próbapert támogató Levegő Munkacsoport elnöke az InfoRádióban elmondta: a per indítója a közlekedés, a közlekedési eszközök által kibocsátott szennyezőanyagok miatt lett beteg.
Szerinte mindezért az útfenntartó, azaz a Fővárosi Önkormányzat a felelős. Azt akarja elérni, hogy tiltsák el az önkormányzatot a további károkozástól.
A munkacsoport elnöke hozzátette: a világon számos példa van arra, hogy hasonló perek után tömegesen fizettek kártérítést az embereknek. A többi mellett Japánban vagy az Egyesült Államokban fordult elő ilyen eset.
Lukács András szerint az önkormányzat már elfogadott egy intézkedési tervet a légszennyezettség csökkentésére, ennek végrehajtását azonban folyamatosan tologatják.
A nagyvárosban sem lesz mindenki allergiás
Elsősorban anyai ágon öröklődnek azok a gének, amelyek bizonyos környezeti tényezők, például légszennyezettség hatására az allergiáért és az asztmáért felelősek - mondta a főváros ellen indított per kapcsán a Semmelweis Egyetem Genetikai, Sejt-és Immunbiológiai Intézetének igazgató-professzora.
Falus András akadémikus ugyanakkor hangsúlyozta: még a hajlamosító gének jelenléte esetén is a nagyvárosi levegő fontos, de nem kizárólagos oka az asztma kialakulásának.
A professzor elmondta azt is, hogy nem lehet élesen elkülöníteni egymástól a környezeti és a genetikai tényezőket.
Ráadásul az sem egyértelmű, hogy az örökletes hajlamok révén kialakulnak-e a betegségek, az pedig teljesen egyénre szabott, hogy mi váltja ki a kórt.