Egy újfajta kísérleti asztmagyógyszer különösen azoknak a súlyos asztmás betegeknek segíthet majd, akiknek tüneteik kézben tartásához szájon át is kell szteroidot szedniük. A gyógyszer rendszeres szedése csökkentheti a rohamok előfordulását, továbbá csökken az eozinofil granulociták száma a vérben, amely az asztma egyik potenciális oka lehet.
A mepolizumab az interleukin-5 fehérjét gátolja, amely az eozinofil granulociták (egyfajta fehérvérsejtek) képzéséhez szükséges.
A második vizsgálatban Dr. Paul O"Byrne, a kanadai Hamiltonban lévő St. Joseph Kórház Firestone Tüdőgyógyászati Intézetének vezetője, a McMaster Egyetem Orvosi Karának rektora 20 beteget osztott munkatársaival két csoportba, a gyógyszer, illetve a placebó adagolása hasonlóan történt, mint a fenti tanulmányban. A gyógyszert kapó csoportban csak egyetlen embernek volt asztmás rohama a hat hónapos vizsgálati időszakban és a gyógyszer segített csökkenteni a szteroid adagját.
A súlyos szteroidfüggő asztma az asztmások 2.4 százalékát érinti, ám a szteroidkezelésnek számos súlyos mellékhatása lehet. A mepolizumabnál nem tapasztaltak ilyet, bár az elvégzett két vizsgálat túl kevés beteg részvételével készült és túl rövid ideig tartott.
"Ha valakinél magas az eozinofilszint és súlyos az asztmája, ez egy ígéretes kezelés lehet a rohamok megelőzésére, annak ellenére, hogy ez egy kísérleti szer" - írta a cikkekhez írt szerkesztőségi kommentárban Dr. Sally Wenzel, a Pittsburghi Egészségügyi Központ Asztma és Allergiaközpontjának igazgatója, azonban hozzátette, hogy nem minden betegnél magas az eozinofilszint. O"Byrne még elmondta, hogy a mepolizumab jelenleg még nagyon drága, ez valószínűleg majd határt szab a használók számának.
Animáció: HáziPatika.com