Szeged, 2008. február 8. (MTI) - Az allergia kialakulásáért felelős gének egymásra hatását vizsgálja a Szegedi Tudományegyetem bőrgyógyászati és allergológiai klinikáján indult kutatási program, amely hozzájárulhat e betegségben szenvedők egyénre szabott terápiájának kialakításához - közölte Réthy Lajos projektvezető pénteken a Tisza-parti városban.
A kétéves kutatási projekt során egy matematikai modell segítségével azt igyekeznek kideríteni, melyek azok a kulcsgének, amelyek egyéb hatások mellett, felelősek az allergia kialakulásáért - mondta a kutató a nyolc európai és egy tengerentúli egyetem közreműködésével zajló kétéves programról tartott sajtótájékoztatón.
A kutatás hátterét Barabási Albert-László magyar származású fizikus skálafüggetlen hálózatokkal kapcsolatos elmélete adja, e szerint a hálózatok, az olyan összetett rendszerek, mint a társadalom vagy az élő szervezet nem véletlenszerűen rendeződnek, hanem matematikailag jól modellezhetők - tudatta a kutató.
Ilyen összetett rendszereknek tekinthetők a komplex betegségek is, mint az elhízás, a magasvérnyomás vagy az allergiák. Kialakulásukban és az adott betegségen belüli egyéni különbségekben a környezeti tényezők mellett számos gén egymásra hatása is szerepet játszhat - mondta Réthy Lajos.
A szegedi klinikán önként jelentkezőktől - négyszáz allergiás betegtől és ugyanennyi egészségestől - vesznek vérmintát. A mintákból elkülönített DNS-t genetikailag elemzik, géneltéréseket keresnek részben Magyarországon, részben külföldön. A kapott adatok matematikai és informatikai feldolgozása a külföldi partnerintézményekben történik.
A kutatási program eredményeként tíz év múlva talán egy csepp vérből meg lehet majd határozni, hogy valaki milyen allergiában szenved, s mely számára a leginkább megfelelő kezelés - fogalmazott a szakember.