Kevesebb az esélyük a túlélésre azoknak a májátültetésre váró pácienseknek, akiknek állapotát egyéb egészségügyi problémák-szív és érrendszeri megbetegedések, cukorbetegség, krónikus obstruktív légúti betegség, kötőszöveti betegségek és vesebajok-is súlyosbítják. Ezen új információk birtokában a szakértők új módszereket vezetnének be a túlélés esélyeinek kiszámítására. Az eredményekről a 'Liver Transplantation' című szaklap novemberi számában számolnak be részletesen.
A legnehezebb, és egyben legfontosabb döntés mindig az, hogy melyik beteg kapja meg az értékes szerveket. A legsúlyosabb esetek persze elsőbbséget élveznek, de nem ez az egyetlen faktor, amelyet figyelembe kell venni az átültetések során. Más egészségügyi területeken a kísérő betegségek figyelembevétele az egyik legfontosabb tényező, a májátültetésnél azonban eddig ezt valahogy nem vették számításba. - írja a MediPress.
A Michigani Egyetem kutatói, Michael Volk vezetésével ezért arra vállalkoztak, hogy kidolgozzanak egy rendszert, amelynek segítségével a transzplantáción étesett betegek túlélési esélyei-a kísérőbetegségek figyelembevételével-könnyen kiszámíthatóvá válnak.
624 páciens részvételével készült el végül a felmérés, amelyet a Michigani Egyetemen végeztek 1994 és 2005 között. Laboratóriumi, klinikai és demográfiai adatokat gyűjtöttek az összes páciensről. Elsősorban szívelégtelenség, koronária-artéria betegség, cukorbaj, perifériás vaszkuláris betegség, cerebrális vaszkuláris elégtelenség, krónikus obstruktív légúti betegség (COPD), kötőszöveti betegség és vesebaj nyomait keresték. A Charlson Comorbidity Index szerint ugyanis ezek a leggyakoribb kísérőbetegségek, amelyek ronthatják a páciens túlélési esélyeit.
A betegek negyven százalékánál már az átültetés előtt fennállt valamelyik kísérőbetegség. A statisztikák szerint a koronária betegségek, a diabétesz, a COPD, a kötőszöveti betegségek és a veseelégtelenség mind jelentősen hozzájárulnak az átültetésen átesett beteg túlélési esélyeinek romlásához. A kutatók ezen paraméterek figyelembevételével elkészítették a Charlson Comorbidity Index májátültetésre vonatkozó verzióját, amely segíthet jobban megbecsülni az egyes betegek túlélési esélyeit.
"A kutatás során kiderült, hogy a kísérőbetegségek milyen fontos szerepet játszanak a betegek túlélési esélyeinek megbecsülésében" - nyilatkozta Dr. Volk - "Ez az információ sokat segíthet abban, hogy az orvosok felelősen tudjanak dönteni azt illetően, hogy ki kapja meg az értékes szerveket."
STOP