Az olcsóbb gyógyszerekre az orvosok többsége, a patikusoknak pedig harmada igyekszik rábeszélni páciensét, vásárlóját. A meggyőzés itt még többnyire sikeres, főképp a doktorok tanácsát fogadják meg a betegek, a receptkiváltásnál viszont már sokszor felülbírálják őket.
A GfK Hungária Piackutató Intézet legfrissebb felmérése szerint a páciensek negyven százaléka nem váltja ki az összes, neki felírt gyógyszert, de jellemzően nem azért, mert nem bírná kifizetni. Egyszerűen felülbírálja orvosát.
- A betegek ezt leginkább azzal indokolják, hogy nem, vagy nem érthetően mondták el nekik, miért is kellene nekik a több gyógyszert beszedniük - mondja Lantos Zoltán, a GfK egészségügyi divízióvezetője, aki szerint döntően nem a fölöslegesen felírt készítményekről van szó, hanem olyanokról, amelyekre valóban szükségük volna a betegeknek. - Különösen krónikus betegek, leginkább asztmások, cukorbetegek, magas vérnyomással vagy magas koleszterinszinttel küzdők nem fogadják meg az orvosi utasítást.
A gyógyszertárba járók ugyanolyan gyakran vesznek vényköteles és nem vényköteles gyógyszereket: az előbbiből vérnyomáscsökkentőt váltanak ki legtöbben, ezt a fogamzásgátlók és az Algopyrin követi, majd a fájdalomcsillapítók és az allergia elleni gyógyszerek jönnek a sorban. A recept nélkül kaphatók közül vitamint, leginkább C-vitamint vesznek. Gyógyterméket, leginkább gyógyteákat minden harmadik vásárló kér.