Életünkből átlagosan 27 évet töltünk alvással, s ezalatt gyakorlatilag nem tudjuk, mi történik velünk.
Bizony megeshet, hogy éppen nagy veszélynek vagyunk kitéve - hangzott el a Debreceni Egyetem Orvos-és Egészségtudományi Centrumának keddi sajtótájékoztatóján, melynek keretében bemutatták a Neurológiai Klinikán működő Alváslaboratóriumot.
Magyarországon négy, a társadalombiztosító által finanszírozott európai akkreditációval rendelkező alváslabor működik, melyek közül a debreceni rendelkezik a legkorszerűbb és legmodernebb felszereltséggel - tudtuk meg dr. Paragh György centrumelnöktől. A professzor arról is tájékoztatott, hogy a laboratórium regionális hatásköre mellett nemcsak a keleti régió, hanem még Dél-Magyarország betegeit is ellátja.
Dr. Paragh György elmondta, hogy a civilizációs társadalomban minden harmadik-negyedik ember küszködik alvászavarral. A sikeres európai standard szerint működő debreceni alváslaboratóriumban évente 1500 járó és 850 fekvőbeteget látnak el. A laboratórium 2001-ben nyílt meg a debreceni Neurológiai Klinikán. A klinika új helyén, a nemrég átadott Auguszta Centrumban a korábbinál jóval korszerűebbek a körülmények. Kezdetben az éjszakai vizsgálatokhoz egy ágy állt rendelkezésre, most viszont már öt egyágyas kórteremben történhetnek meg az éjszakai vizsgálatok.
A professzor arra is felhívta a figyelmet, hogy az alváslaboratórium szorosan együttműködik az I-es számú Belklinika Anyagcsere Tanszékével, ahonnan a kórosan elhízott betegek egy részét ide irányítják. Mint kiderült, mintegy 60 százalékuknak van alvásproblémája. Legsúlyosabb az obstruktív alvási apnoé, amely rendkívül veszélyes állapot. A légzéskimaradás következtében a vér oxigéntartalma csökken, a vérnyomás emelkedik, a szív ritmusszáma ugyancsak növekszik. Lényegében így próbál védekezni a szervezet, hogy a létfontosságú szervek oxigénellátottsága megmaradjon.
Dr. Csiba László egyetemi tanár, a Neurológiai Klinika igazgatója rövid közvélemény kutatást végzett. Ennek alapján kiderült, hogy a média jelen lévő több mint 20 képviselője közül egy sem akadt, akinek még soha életében nem fájt a feje és nem volt alvási gondja. A professzor rámutatott, hogy a hivatalos adatok szerint minden harmadik embernek van alvászavara, amelynek több mint nyolcvan változata létezik. Ha a baj átmeneti, körülbelül egy hónap alatt túl lehet esni rajta, amint az általában stresszes élethelyzet megszűnik. Eredményesen gyógyíthatóak a tartós alvászavarok is, ennek azonban feltétele a pontos diagnózis felállítása. Az alváslaboratórium rendkívül korszerű felszereltségével erre jó lehetőséget biztosít.
Dr. Magyar Tünde adjunktus, az alváslabor vezetője elmondta, hogy a nappali vizsgálat során fizikális vizsgálatokkal és tesztek segítségével állítják fel az előzetes diagnózist. Az éjszakai vizsgálatokra nincs mindenkinek szüksége. Ekkor multiparametriás monitorozás történik. Többféle paramétert vizsgálnak, pontosan megfigyelik a légzészavarokat és felmérik a szív-érrendszeri betegségek rizikóját.
A laboratórium vezetője kitért arra, hogy mély alvás nélkül nem tud megpihenni a szervezet, így a létfontosságú szervek is veszélybe kerülhetnek. Megnő a közlekedési és munkahelyi balesetek száma is, ami a kialvatlanságnak, a nappali aluszékonyságnak köszönhető.
A kialvatlanság következménye az ingerlékenység, a koncentráló és teljesítő képesség csökkenése is. A kialvatlan ember gyakran fejfájós, sőt, depressziós is lehet.
Az adjunktusnő kiemelte, hogy meg kell különböztetni a jóindulatú horkolást attól a horkolástól, amely légzéskimaradásokkal is jár. Az utóbbinál azt az állapotot tekintik kórosnak és súlyosnak, amikor óránként legalább 30 alkalommal fordul elő légzéskimaradás. Egyébként a férfiak 40 százaléka horkol, de a nők 25 százaléka szintén zavarja horkolással a hálótársát.
A mély, pihentető alvás hiánya az anyagcserét is befolyásolja, savasodás indul be a szervezetben. Az alváshiány tünetei közé tartozik a csökkent libidó, okozhat impotenciát, a beteg leizzad, gyenge, stb. A mély alvás stádiumok hiánya fokozza a gyomorfekély, a cukorbetegség, a magas vérnyomás, a szív ritmus zavarok kockázatát.
Légsínezéssel, speciális maszkkal lehet kivédeni a veszélyes horkolás negatív hatásait. Olykor pedig az a megoldás, ha előidézik egy bizonyos testhelyzet megtartását. Hanyatt fekve ugyanis jóval többen horkolnak, ha azonban a gerinc mögött teniszlabdákat varrnak a pizsamába, ezzel megakadályozzák, hogy a páciens álmában a hátára feküdjön.