A vérnyomást szabályozó hormon, a renin tesztelése segíthet az orvosoknak a betegek gyógyszerezésének beállításában - mutattak rá amerikai tudósok.
Mint kifejtették: az egyes betegek alkatához helytelenül megválasztott gyógyszerek magyarázatul szolgálhatnak arra, miért fordul elő, hogy sok páciens hiába szedi azokat. A reninszint mérése azonban közelebb vihet a megoldáshoz.
"Fel kell hagyni az egy kaptafára zajló kezelés gyakorlatával" - figyelmeztetett Curt Furberg az American Journal of Hypertension folyóiratban megjelent cikkében, amelyben korábbi tanulmányokhoz fűzött kommentárt.
Az egyféle vérnyomás-beállító gyógyszert szedők kevesebb mint felén segít a kezelés, általában legalább kétfélét kell szednie a pácienseknek, hogy rendben legyen a vérnyomásuk.
A Journal of the American Medical Association folyóirat májusi számának egy tanulmánya szerint a 65 millió magasvérnyomásos amerikainak csak körülbelül a fele reagál jól a kezelésre. A szaklapban több tanulmány is foglalkozott a kérdés más-más aspektusával.
A vesében termelődő renin hormon szintjét vérvizsgálatokkal lehet mérni. A kutatások szerint a magas reninszinttel rendelkező pácienseknél az atenolol bétablokkoló általában hatásos, viszont kevésbé sikeres náluk a hidrochlorothiazid-tartalmú gyógyszer, ami eltávolítja a szervezetből a felesleges vizet és sót.
Az észak-carolinai Wake Forest Orvosegyetemen dolgozó Furberg hangsúlyozta: bár az orvosok évek óta tisztában vannak vele, hogy a betegek a különböző gyógyszerekre különböző módon reagálnak, eddig mégsem dolgozták ki azokat az eljárásokat és teszteket, amivel az egyes betegek legoptimálisabb kezelését meg lehetne állapítani.
Animáció: HáziPatika.com