A lakosság 36 százalékának különösen nagy a kockázata az itthon első számú hazai haláloknak számító olyan keringési betegségekre, szívrohamra és agyvérzésre -
A szív- és érrendszeri megbetegedések szempontjából leginkább érintett magyarországi
régiókban 2008 júniusától 2009 februárjáig 22 magyar településen végeztek szűrővizsgálatot, és kiderült, hogy a szűrésen részt vettek 52 százalékának volt magas a vérnyomása és 31 százalék esetében a másik rizikófaktort, az érelmeszesedésben szerepet játszó koleszterin megemelkedett szintjét is kimutatták.
A leginkább veszélyeztetett régió a dél-nyugat magyarországi, észak-kelet magyarországi, illetve észak-alföldi. Összesen 898-an vettek részt a komplex szűrésen, amely vérnyomás,
koleszterin- és vércukorszint-mérésből, valamint a BMI és testzsírszázalék-érték méréséből valamint a haskörfogat méréséből állt. Az 5 millió forint költségvetésű, a résztvevők számára ingyenes szűrőprogramon való részvételre pályázat alapján választották ki az egészségügyi szempontból leghátrányosabb helyzetű településeket. Ezek egy részében például huzamosabb ideig nem volt háziorvosi rendelés.
A szűrési adatok alapján személyre szabott szív- és érrendszeri kockázatértékelést kaptak a
résztvevők, illetve előadásokat hallottak az egészséges életmódról, táplálkozásról, a diétáról, a szív- és érrendszeri megbetegedések rizikófaktorairól és a dohányzásról való leszokásról.
A Szív napjához kapcsolódó rendezvénysorozatnak Magyarországon az ad különös aktualitást, hogy
itthon a szív- és érrendszeri betegségek számítanak a leggyakoribb halálozási oknak.
Összehasonlítva Nagy-Britanniával, minden magyar állampolgár 10 évvel tovább és jobb életminőségben élhetne, ha megfelelő, a megelőzésre hangsúlyt fektető egészségügyi ellátásban részesülne.
A Medicover programjával hozzá kíván járulni a szív- és érrendszeri megbetegedések
megelőző szűréséhez. Rizikófaktorok: Magyarországon minden harmadik férfi és minden negyedik nő dohányzik. További rizikófaktorok: A népesség 40 százaléka túlsúlyos, a nők fele, a férfiak harmada csak ritkán vagy egyáltalán nem sportol aktívan. A felnőtt lakosság 9 százaléka cukorbeteg, és nem feledkezhetünk meg a stressz és egyéb veszélyforrásokról sem.